Зміст
(Б-13) Сервіс «Громадський бюджет» : Загальна інформація
Бюджет участі
Цього року ми впроваджуємо програму бюджету участі, що надає вам шанс перетворити ваше місто на місто мрії, пропонуючи проекти, які будуть реалізовані міською владою наступного року.
ЯКЩО ТИ:
- Небайдужий до життя свого міста
- Бачиш проблеми міста та шляхи їх вирішення
- Мрієш озеленити свій район чи облаштувати велосипедну доріжку?
- Втомився від поганих доріг, пошарпаних дворів і розбитих дитячих майданчиків
- Не хочеш чекати змін, а готовий створювати їх самостійно — бюджет участі те, що тобі потрібно.
Що таке бюджет участі?
Бюджет участі – демократичний процес, який надає можливість кожному жителю брати участь в розподілі коштів місцевого бюджету через створення проектів для покращення міста та/або голосування за них.
Будь-який житель міста може подати проект, пов’язаний з покращенням життя в місті, взяти участь у конкурсі, перемогти в голосуванні і спостерігати за тим, як його проект реалізують в рамках бюджету 2017 року.
Платформа «Громадський проект» дозволить вам брати участь в конкурсі, не виходячи з дому: ви можете подати заявку on-line і відслідковувати долю свого проекту прямо на сайті.
Чому це може бути цікавим для мене?
- Шанс реально вплинути на місце, де ти живеш
- Не міські депутати, а ти вирішуєш, на що саме йдуть виділені кошти
- Голосування відбувається прозоро і ти можеш впливати на цей процес, просуваючи свій проект
- Ти точно знаєш, як подати заявку і коли буде зрозуміла її доля (не потрібно оббивати пороги державних установ)
- Вже наступного року ти бачиш, як твоя ідея втілюється в життя.
- Буде реалізовано саме те, що ти задумав, в рамках заздалегідь відомої суми
Як відбувається процес Бюджету участі?
- Ти подаєш свої ідеї, ділишся побажаннями
- Мешканці міста голосують за проекти-фаворити
- Міська рада реалізує проекти, які набрали нaйбільшу кількість голосів за рахунок міського бюджету
З яких етапів складається процес?
- Подання проектів , 01.06.2017 - 15.07.2017
Автор залишає проектну заявку в електронному вигляді або у пунктах супроводу бюджету участі.
- Розгляд iдей, до 29.09.2017
Виконавчі органи міської ради розглядають проекти. В цей час автори можуть отримати проект на правку.
- Голосування, до 30.10.2017
Жителi мiста голосують онлайн або у пунктах супроводу Бюджету участi. Автори рекламують та просувають свої проекти, щоб отримати найбiльшу кiлькiсть голосiв.
- Виявлення переможцiв, до 09.11.2017
Переможцями можуть бути декiлька проектiв, якщо кошти на їх реалiзацiю менше Бюджету участi.
- Реалiзацiя - 2018 рiк
Мiсто в особi міської ради починає втiлювати iдеї. За цим процесом можна стежити онлайн. День за днем мiсто змiнюється на краще завдяки тобi.
Які проекти можуть бути подані?
- Безпека та громадський порядок
- Дорожньо-транспортна інфраструктура
- Енергозбереження
- Комунальне господарство
- Культура та туризм
- Навколишнє середовище
- Освіта
- Охорона здоров'я
- Соціальний захист
- Спорт
- Телекомунікації, зв’язок та інформаційні технології
- Громадянське суспільство
- Інше
Як реалізувати свою ідею?
- Сформулюй ідею: чого саме не вистачає місту, що можна покращити?
- Розрахуй бюджет.
- Заповни заявку на сайті або завантаж бланк друкованої заявки (його ти можеш віднести в будь-який пункт супроводу). Обери назву та тематику, стисло поясни ідею проекту, проблему та рішення. Використовуй нашу спеціально розроблену інструкцію з підготовки проекту.
Що потім
- Після проходження модерації розкажи про свій проект та збільш шанси на виграш! Попрохай друзів і знайомих підтримати проект на голосуванні. Організуй рекламну кампанію свого проекту, використовуй попередні бланки і макети.
- Стеж за ходом голосування.
- Збери найбільшу кількість голосів і контролюй реалізацію проекту.
Варто зазначити, що відповідальним за реалізацію проектів-переможців є місто, тобто вони реалізуються відповідними департаментами міської адміністрації за бюджетні кошти.
Як я можу проголосувати за обрані ідеї?
ПРОГОЛОСУВАТИ НА САЙТІ
Зареєструйся, вибирай проекти зі списку і голосуй за ті ідеї, які, на твою думку, є найпріорітетнішими для покращення міста.
ПРОГОЛОСУВАТИ В ПУНКТI ПIДТРИМКИ
Прийди в пункт голосування. Вибирай проекти зі списку і голосуй за ті ідеї, які, на твою думку, є найпріорітетнішими для покращення міста.
Де ще діють такі програми?
Механізм бюджету участі зародився у місті Порту-Алегрі (Бразилія) 1989 року, а сьогодні реалізується в багатьох містах світу.
КРАЇНИ СВІТУ
Нью Йорк
0,06% від бюджету Нью-Йорка, в 2015 році склав $ 31,894,025. Голосування тільки в друкованому вигляді. В основі процесу - виборність делегатів, які представляють проекти, і публічне обговорення.
http://www.participatorybudgeting.org/
Париж
До 5% міського бюджету (100 млн Євро в 2016 р) розподіляється за допомогою громадян міста. Голосування в електронному та друкованому вигляді. Кожен автор зустрічається з авторами інших проектів на схожу тематику, проводяться публічні слухання. https://budgetparticipatif.paris.fr/bp/
Берлін
Бюджет участі реалізується з 2005 року, громадяни висувають ідеї, обговорюють їх на відкритих форумах, голосування проходить трьома способами: онлайн, на останньому громадських зборах і письмово. Далі місцева влада розглядає списки пріоритетних проектів і звітує, які пропозиції були прийняті і які були причини відмови.
http://buergerhaushalt.org/en
Варшава
Процес розпочато в 2014 році, подано понад 2000 проектів, 3 місяці відбувається їх перевірка. На бюджет участі виділяється від 0.5 до 1.1% бюджету кожного району, в 2016 році - 20 млн. PLN. Жителі голосують по своїх районах.
http:%%//%%twojbudzet.um.warszawa.pl
Лодзь
Процес розпочато в 2014 году, в 2015 подано 84 проектів (з них 72 внутрішньорайонних), за які голосувало 135 000 чоловік. 30% голосувало в друкованому вигляді та 70% в електронному. Основна тематика поданих проектів - спорт, відпочинок, школи.
http://aktywniobywatele.uml.lodz.pl/
Кельн
Бюджет участі реалізується з 2007 року, вже в перший рік роботи в процесі взяло участь 11 000 жителів і було відібрано 300 проектів в результаті он-лайн голосування, остаточне рішення по їх реалізації брала Міська Рада. Громадяни, у яких немає доступу в інтернет, можуть подавати проекти письмово. Бюджет участі на другий рік роботи склав 311 мільйонів з 4 мільярдів євро загального бюджету.
http://buergerhaushalt.stadt-koeln.de/
УКРАЇНА
Київ
Київ має бюджет участі розміром у 100 млн грн, з яких 20 млн- на малі проекти та 80 млн -на великі. Максимальний бюджет малого проекту —400 тис грн, великого- 2млн грн. Станом на 1 серпня 2017 року, найбільшу кількість проектів киянами подано у категоріях спорт, освіта, комунальне господарство. Під час голосування одна людина зможе підтримати не більше ніж п’ять проектів.
https:%%//%%gb.kyivcity.gov.ua
Львів
Бюджет участі міста на 2017 рік склав 16 млн грн. Львів’яни запропонували 259 проектів, 30% стосувалися спортивної інфраструктури. До голосування долучилася понад 21 тисяча жителів міста.
https:%%//%%lviv.pb.org.ua
Дніпро
Бюджет участі Дніпра складає 10 млн грн. Прийом проектів стартував 1 лютого. До розгляду приймаються ініціативи у дванадцяти сферах - соціального захисту, культури, освіти, енергозбереження, охорони здоров’я та інших. Автор може запропонувати необмежену кількість ініціатив. Місто спрямує п’ять мільйонів на великі проекти і п’ять на малі.
https:%%//%%dnipro.pb.org.ua
Чернівці
На бюджет участі у 2017 році місто спрямувало 7 млн грн. Городяни подали на розгляд 58 проектів, найпопулярніші категорії — культура та туризм, спорт. Голосування за кращі ініціативи здійснювалося онлайн та у ЦНАПах міста.
https:%%//%%gb.city.cv.ua
Хмельницький
На бюджет участі у 2017 році місто спрямувало 7 млн грн. Городяни подали на розгляд 58 проектів, найпопулярніші категорії — культура та туризм, спорт. Голосування за кращі ініціативи здійснювалося онлайн та у ЦНАПах міста.
https:%%//%%gp.khm.gov.ua
Рівне
На бюджет участі у 2017 році місто виділило 10 млн грн. До бюджету участі містяни подали 45 проектів, 34 взяли учать у голосуванні. Найбільше мешканцями міста підтримано ініціативи у сфері спорту та комунального господарства.
https://rivne.pb.org.ua/
Тернопіль
Бюджет участі Тернополя на 2017 рік склав 5 млн грн. Найпопулярніші категорії поданих проектів — спорт, культура, освіта. Місто пропонувало два варіанти голосування: онлайн або у пунктах супроводу.
https://pb.rada.te.ua/
Мелітополь
На Бюджет участі у 2017 році місто спрямувало 2 млн грн. Найбільшу кількість проектів подано у сфері комунального господарства. У голосування взяли участь майже дев’ять тисяч городян.
https://melitopol-online.gov.ua/
Бердянськ
Бюджет участі на 2017 рік складає 1,5 млн грн. Проекти поділяються на великі і малі відповідно до розміру бюджету. Найбільше ініціатив запропоновано у сферах культури, освіти, комунального господарства.
https:%%//%%berdiansk.pb.org.ua
Краматорськ
У 2017 році бюджет участі міста 1,5 млн грн. Максимальний бюджет одного проекту становить 375 тис грн. Містяни подали на розгляд 46 ініціатив, найзатребуваніші сфери — освіта та енергозбереження.
https:%%//%%kramatorsk.pb.org.ua