Користувальницькі налаштування

Налаштування сайту


29041569:29041562:29041594

Зміст

(Б-13) Сервіс «Громадський бюджет» : Технічне завдання

ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ

№ з/пТермін Значення
1. Автентифікація Електронна процедура, яка дає можливість підтвердити електронну ідентифікацію фізичної особи та/або походження і цілісність електронних даних.
2. Авторизація Перевірка, підтвердження та/або надання користувачу прав на виконання деяких дій, доступу до інформаційних ресурсів відповідно до виконаної раніше автентифікації.
3. Адміністративна панель (Адмінпанель) Частина Системи, з якої:

* відбувається наповнення сайту параметрами проведення Громадського бюджету міста Києва;
* додаються документи;
* вносяться проекти та голоси, подані в паперовому вигляді.
4. Апаратно-програмний комплекс (АПК) Сукупність технічних і програмних засобів, що дозволяють автоматизувати виконання комплексу завдань і забезпечують функціонування електронних інформаційних ресурсів та інформаційних систем.
5. Відповідальний структурний підрозділ (ВСП) Структурний підрозділ виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), районної в місті Києві державної адміністрації, що здійснює експертизу поданих проектів.
6. Галерея проектів Розділ сайту, у якому відображаються проекти у скороченому вигляді. Має блоки фільтрації для вибору проектів за певними параметрами. Доступна в розділі “Переглянути проекти” головного меню на сайті.
7. Громадський бюджет міста Києва (Громадський бюджет) Процес взаємодії Київської міської ради та виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з громадськістю, спрямований на залучення авторів та інших мешканців до участі у бюджетному процесі через подання проектів, проведення голосування за такі проекти, контролю за їх реалізацією в межах визначених Київською міською радою параметрів громадського бюджету.
8. Громадська Бюджетна Комісія (ГБК) Постійно діючий дорадчий орган, який створюється для забезпечення громадського контролю за реалізацією громадського бюджету у місті Києві.
9. Громадянин м. Києва (містянин) Громадянин, який зареєстрований, мешкає, працює у м. Києві, гості м. Києва.
10. Експертиза проектів Оцінка проекту на предмет його відповідності законодавству, реалістичності і достатності бюджету проекту для його практичної реалізації.
11. Електронний збір підписів (ЕЗП) Функція в системі, завдяки якій Користувачі можуть віддавати електронні підписи підтримки за проекти на сайті. Можливість електронного збору підписів визначається в налаштуваннях сесії Громадського бюджету.
12. Електронний підпис Підпис підтримки проекту для допуску проекту до розгляду ВСП після набрання певної кількості голосів, що задається у налаштуваннях сесії Громадського бюджету. Залишати електронні підписи можуть Зовнішні користувачі в Системі.
13. Електронний цифровий підпис (ЕЦП) Вид електронного підпису, отриманого за результатом криптографічного перетворення набору електронних даних, який додається до цього набору або логічно з ним поєднується і дає змогу підтвердити його цілісність та ідентифікувати підписувача. ЕЦП є одним із методів авторизації користувачів у Системі.
14. Зовнішні користувачі Зареєстровані користувачі системи, які в процесі участі в Громадському бюджеті подають проекти, голосують, підписують проекти.
15. Кабінет користувача В кабінеті користувача відображена його особиста інформація і дії в Системі (подані проекти, віддані голоси, зареєстровані організації).

Кабінет користувача доступний в АРМі Зовнішніх користувачів.
16. Кандидат в ГБК (Кандидат) Вимоги до Кандидата визначаються параметрами Положення. Одним із параметрів є вимога, що Кандидат в ГБК має бути Керівником ГО.
17. Керівник Громадської організації (Керівник ГО) Особа, що займає посаду керівника громадської організації, яка офіційно зареєстрована як юридична особа. Діє від імені організації.
18. Клікабельність Характеристика об’єкту інтерфейсу, при натисканні на який відбувається перехід за посиланням. Всі посилання зберігаються і редагуються в адмінпанелі.
19. Користувач ОКК Громадянин міста Київ, який авторизований в ОКК, користується ОКК, Порталом послуг.
20. Модерація Процес перевірки проекту, заявки в ГБК, заявки в прихильники проекту щодо відсутності в них забороненого для висвітлення контенту (нецензурна лексика / заклики до насильства тощо).
21. Обліковий запис Запис, за допомогою якого постачальник послуг ідентифікує користувача, що звертається до його послуг. В обліковому записі міститься інформація, яку користувач повідомляє про себе системі.
22. Організація-реєстратор Організація, з якої отримуються дані про Зовнішнього користувача:

* Банки, підключені до BankID;
* Акредитовані центри сертифікації ключів, що видають ЕЦП;
* Центр надання адміністративних послуг, де реєструються IDcard (паспорт).
23. Особистий Кабінет Киянина (ОКК) Інформаційна  автоматизована система «Особистий Кабінет Киянина» (my.kyivcity.gov.ua).
24. Персонал Користувачі Системи, які мають відповідний АРМ і працюють в Адміністративній панелі: Модератор, Адміністратор.
25. Положення Положення про Громадський бюджет міста Києва, затверджене рішенням Київської міської Ради від 22 грудня 2016 року N 787/1791, зі змінами та доповненнями.
26. Сайт Зовнішній веб-інтерфейс, в якому здійснює дії Зовнішній користувач. Сайт доступний за адресою: gb.kyivcity.gov.ua.
27. Сервіс “Громадський бюджет” (Автоматизована система “Громадський проект”) (скорочено – Система)Автоматизована система керування процесами Громадського бюджету.
28. Сесія Щорічний цикл проведення конкурсу проектів в рамках формування Громадського бюджету. В адмінпанелі є окремий розділ «Поточна сесія», де встановлюються параметри проведення конкурсу на відповідний рік.
29. Портал послуг Портал послуг (poslugy.kyivcity.gov.ua) включає у себе:

* Веб-портал надання електронних послуг, у тому числі адміністративних (ІАС «Розвиток веб-порталу»);
* Програмна платформа для надання електронних послуг,  у тому числі адміністративних (ІАС «Е-послуга»).
30. API-ключ Ключ доступу до даних , який дозволяє отримувати доступ до інформації про використання в режимі реального часу. Згенерований сервісом геокодингу в формі 39 випадкових цифр та латинських літер в довільному порядку з довільним регістром.
31. BankID НБУ Назва сервісу онлайн верифікації клієнтів через українські банки, розробником якого є Національний Банк України. На момент розробки даного Технічного завдання до сервісу підключений Ощадбанк, а також ряд банків ведуть роботи з підключення до BankID НБУ.
32. BankID Приват Назва сервісу онлайн верифікації клієнтів через українські банки, розробником якого є Українське Бюро Кредитних Історій.

На момент розробки даного Технічного завдання до сервісу підключені такі банки: ПриватБанк, А-банк, Банк ПІВДЕННИЙ, КОНКОРД банк.

Включає в себе можливість реєстрації через ID-card (паспорт нового зразку) та ЕЦП.
33. Beanstalkd Сервер черг, який розроблено для зменшення часу завантаження веб-сторінок у веб-системах великого розміру за рахунок асинхронного виконання чисельних завдань.
34. CSS Каскадна таблиця стилів, формальна мова розмітки даних, яка дозволяє зробити універсальним опис зовнішнього вигляду веб-сторінки чи документу. Мова забезпечує ефектну та зрозумілу візуальну презентацію сторінок, написаних на HTML, XHTML та інших мовах розмітки.
35. ElasticSearch Розподілена система повнотекстового пошуку на базі Lucene, яка має протокол передачі даних HTTP та працює з документами JSON. Система має відкритий сирцевий код, написана на Java та розповсюджується за ліцензією Apache 2.0.
36. Footer (Футер) Нижня частина сайту, що є на всіх сторінках сайту. У футері Сайту розміщені контактні даті та примітка «При використанні матеріалів посилання на сайт обов’язкове. Всі права захищені».
37. ІАС “Майно” Інформаційно-аналітична система “Майно” (https://gis.kyivcity.gov.ua/)
38. Google Maps Набір додатків, побудованих на основі безкоштовного картографічного сервісу і технологій, які надає компанія “Google”.
39. HTML Стандартна мова гіпертекстової розмітки веб-сторінок, які обробляє браузер і відображає у звичному для користувача вигляді.
40. JavaScript Об’єктно-орієнтована прототипна скриптова мова програмування, що надає можливість виконувати програмний код на боці клієнта. Вона дозволяє керувати браузером та взаємодіяти з користувачем, змінювати інтерфейс (структуру та зовнішній вигляд веб-сторінки), передавати та приймати дані від сервера асинхронно.
41. Laravel Безкоштовний PHP-фреймворк з відкритим сирцевим кодом, створений для розробки систем за шаблоном MVC. Фреймворк має модульну систему пакування з уособленим менеджером залежностей, утілити, що сприяють розгортанню систем та їх технічному обслуговуванню, включає набір засобів для доступу до реляційних баз даних.
42. MySQL Система керування реляційними базами даних, яка була розроблена підрозділом Oracle Corporation, компанією MySQL AB. Має відкритий сирцевий код та широко застосовується для розробки динамічних веб-сторінок, включає потужний багатопотоковий сервер баз даних та підтримує необмежену кількість одночасно працюючих з базою користувачів.
43. Nofollow Значення атрибута мови гіпертекстової розмітки веб-сторінок, яке вказує на те, що гіперпосилання, яке має дане значення атрибута, не передає свою вагу тій сторінці, на яку посилається.
44. Open Street Map Nominatim (OSM) Некомерційний картографічній веб-проект зі створення загальнодоступних інтерактивних мап світу. Кожна карта включає вузли, відрізки та зв’язки, які зберігаються як дані формату XML.
45. PHP Скриптова мова програмування, яку використовують для генерації HTML-сторінок на боці сервера. Фрагменти PHP-коду можна безпосередньо вбудовувати у код HTML-сторінки.
46. Pop-up Спливаюче вікно, що відкривається на екрані  пристрою в результаті виконання будь-якої операції. В Системі  використовується для інформування користувача в різних випадках.
47. Redis Розподілене сховище пар формату «ключ – значення», які зберігаються в оперативній пам'яті. Інструмент з відкритим сирцевим кодом забезпечує довготривале зберігання таких пар даних, якщо це необхідно для коректної та продуктивної роботи системи, та підтримує транзакції, що дозволяють за один крок виконати певну кількість команд.
48. SSL Криптографічний протокол, потрібний для забезпечення встановлення безпечного з’єднання між клієнтом і сервером. Він забезпечує конфіденційність обміну даними між клієнтом і сервером, що використовують протокол TCP/IP. Для шифрування SSL використовує асиметричний алгоритм з відкритим ключем. Фактично, залучається пара ключів і для шифрування повідомлення можна використовувати будь-який з них – інший буде задіяно для дешифрування. SSL дозволяє отримувати та передавати захищені повідомлення, публікуючи відкритий ключ, при цьому інший секретний ключ залишається надійно схованим від третіх осіб.
49. Timeline Блок відображення назви та тривалості етапів Громадського бюджету на сайті Системи.


1 ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ

1.1 Повне найменування системи та її умовне позначення

Повна назва Системи: Послуги з розробки пакетів програмного забезпечення (Розвиток сервісу “Громадський бюджет”). Умовне позначення: АС “Громадський бюджет” або Система.

1.2 Шифр теми або шифр (номер) договору

Договір №4098 про надання послуг від 13 жовтня 2017 року. Найменування послуги: код за ДК 021:2015:72210000-0 Послуги з розробки пакетів програмного забезпечення (Розвиток сервісу “Громадський бюджет”). Шифр роботи: АС “Громадський бюджет”.

1.3 Найменування установ розробника і замовника,  їх реквізити

Таблиця 1. Найменування установ розробника і замовника, їх реквізити

Замовник:

Комунальне підприємство “Головний інформаційно-обчислювальний центр”
Виконавець:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Памак”
Адреса юридична: 02192, м. Київ,         вул. Космічна, 12а

п/р 35446132091290 в ГУ ДКСУ у
м. Києві

МФО 820019

Код  ЄДРПОУ 04013755

ІПН 040137526538

Свідоцтво платника ПДВ №100093243
Адреса юридична: 03150, м. Київ,
вул. Предславинська, 35, корпус 21,
офіс 501

П/р 26008353683,

АТ “Райффайзен банк Аваль” в м. Києві,

МФО 380805,

Код ЄДРПОУ 19130165,

ІПН 191301626095.

1.4 Перелік документів, на підставі яких створюється система, ким і коли затверджені ці документи

  1. Договір № 4098 про надання послуг від 13 жовтня 2017 року;
  2. Календарний план надання послуг (Додаток №1 до Договору № 4098 про надання послуг від 13 жовтня 2017 року).

Підписанти:

  • Замовник: Директор КП ГІОЦ – В.М. Козубський
  • Виконавець: Генеральний директор ТОВ “Памак” – В.О. Пазинич

Підставою для проведення розробки Системи є такі нормативно-правові документи:

  • Конституція України;
  • Закон України “Про інформацію”;
  • Закон України “Про електронні документи та електронний документообіг”;
  • Закон України «Про адміністративні послуги»;
  • Постанова Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 р. № 57 “Про затвердження Порядку ведення Реєстру адміністративних послуг”;
  • Закон України “Про звернення громадян”;
  • Закон України “Про доступ до публічної інформації”;
  • Закон України “Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах”;
  • Закон України “Про електронний цифровий підпис”;
  • Закон України “Про захист персональних даних”;
  • Постанова Кабінету Міністрів України від 04.02.1998 № 121 “Про затвердження переліку обов'язкових етапів робіт під час проектування, впровадження та експлуатації систем і засобів інформатизації”;
  • Постанова Кабінету Міністрів України від 12.04.2002 № 522 “Про затвердження Порядку підключення до глобальних мереж передачі даних”;
  • Постанова Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 № 1433 “Про затвердження Порядку використання комп'ютерних програм в органах виконавчої влади”;
  • Постанова Кабінету Міністрів України від 28.10.2004 № 1452 “Про затвердження Порядку застосування електронного цифрового підпису органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями державної форми власності”;
  • Постанова Кабінету Міністрів України від 29.03.2006 № 373 “Про затвердження Правил забезпечення захисту інформації в інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних системах”;
  • ДСТУ 2394-94 “Інформація та документація. Комплектування фонду, бібліографічний опис, аналіз документів . Терміни та визначення”;
  • НД ТЗІ 1.1-003-99. Термінологія в галузі захисту інформації у  комп’ютерних системах від несанкціонованого доступу;
  • НД ТЗІ 1.4-001-2000. Типове положення про службу захисту інформації в автоматизованій системі;
  • НД ТЗІ 2.5-004-99. Критерії оцінки захищеності інформації у комп’ютерних системах від несанкціонованого доступу;
  • НД ТЗІ 2.5-005-99. Класифікація автоматизованих систем і стандартні функціональні профілі захищеності оброблюваної інформації від несанкціонованого доступу (зі Зміною №1, затвердженою наказом Адміністрації Держспецзв’язку від 15.10.2008 № 172);
  • НД ТЗІ 3.6-001-2000. Технічний захист інформації. Комп’ютерні системи. Порядок створення, впровадження, супроводження та модернізації засобів технічного захисту інформації від несанкціонованого доступу;
  • НД ТЗІ 3.7-001-99. Методичні вказівки щодо розробки технічного завдання на створення комплексної системи захисту інформації в автоматизованій системі;
  • НД ТЗІ 3.7-003-05. Порядок проведення робіт із створення комплексної системи захисту інформації в інформаційно-телекомунікаційній системі;
  • ДК 010-98 “Державний класифікатор управлінської документації”; 
  • ДСТУ ISO/IEC 12207:2014 “Інженерія систем і програмного забезпечення. Процеси життєвого циклу програмного забезпечення”  
  • Програма Київської міської ради від 03.03.2016 № 116/116 Про затвердження міської цільової програми “Турбота. Назустріч киянам” на 2016 - 2018 роки.
  • Закон України “Про соціальні послуги”;
  • ДСТУ 3396.0-96 Захист інформації. Технічний захист інформації. Основні положення;
  • ДСТУ 3396.2-97 Захист інформації. Технічний захист інформації. Терміни та визначення;
  • ДСТУ 2873-94 Системи оброблення інформації. Програмування. Терміни та визначення;
  • ДСТУ 2941-94 Системи оброблення інформації. Розроблення систем. Терміни та визначення;
  • ДСТУ ISO/IEC 2382-4:2005 Інформаційні технології. Словник термінів. Частина 4. Організація даних;
  • ДСТУ ISO/IEC 2382-17:2005 Інформаційні технології. Словник термінів. Частина 17. Бази даних;
  • ДСТУ ISO/IEC 2382-9:2005 Інформаційні технології. Словник термінів. Частина 9: Обмін даними;
  • ДСТУ 4302:2004 Інформаційні технології. Настанови щодо документування комп`ютерних програм (ISO/IEC 6592:2000, MOD);
  • ДСТУ 4145-2002 Інформаційні технології. Криптографічний захист інформації. Електронний цифровий підпис, що ґрунтується на еліптичних кривих;
  • ГОСТ 19.001-77. Єдина система програмної документації. Загальні положення;
  • ГОСТ 19.101-77 (СТ СЗВ 1626-79). Єдина система програмної документації. Види програм і програмних документів;
  • ГОСТ 19.102-77. Єдина система програмної документації. Стадії розробки;
  • ГОСТ 19.103-77. Єдина система програмної документації. Позначення програм програмних документів;
  • ГОСТ 19.104-78 (СТ СЗВ 2088-80). Єдина система програмної документації. Основні написи;
  • ГОСТ 19.105-78 (СТ СЗВ 2088-80). Єдина система програмної документації. Загальні вимоги до текстових програмних документів;
  • ГОСТ 19.201-78 (СТ СЗВ 1627-79). Єдина система програмної документації. Технічне завдання. Вимоги до змісту та оформлення;
  • ГОСТ 19.202-78 (СТ СЗВ 2090-80). Єдина система програмної документації. Специфікація. Вимоги до змісту та оформлення;
  • ГОСТ 19.301-79 (СТ СЗВ 3747-82). Єдина система програмної документації. Програма та методика випробувань. Вимоги до змісту та оформлення;
  • ГОСТ 19.507-79 (СТ СЗВ 2091-80). Єдина система програмної документації. Відомість експлуатаційних документів;
  • ГОСТ 19.701-90 (ИСО 5807-85). Єдина система програмної документації. Схеми алгоритмів, програм, даних та систем;
  • ГОСТ 19781-90 Програмне  забезпечення систем обробки інформації. Терміни  та визначення;
  • ГОСТ 34.003-90. Інформаційна технологія. Комплекс стандартів на автоматизовані системи. Автоматизовані системи. Терміни та визначення;
  • ГОСТ 34.201-89. Інформаційна технологія. Комплекс стандартів на автоматизовані системи. Види, комплектність і позначення документів при створенні автоматизованих систем;
  • ГОСТ 34.601-90. Інформаційна технологія. Комплекс стандартів на автоматизовані системи. Автоматизовані системи. Стадії створення;
  • ГОСТ 34.602-89. Інформаційна технологія. Комплекс стандартів на автоматизовані системи. Технічне завдання на створення автоматизованої системи;
  • ГОСТ 34.603-92. Інформаційна технологія. Види випробувань автоматизованих систем;
  • РД 50-34.698-90. Методичні вказівки. Інформаційна технологія. Комплекс стандартів і керівних документів на автоматизовані системи. Автоматизовані системи. Вимоги до змісту документів;
  • РД 50-682-89. Методичні вказівки. Інформаційна технологія. Комплекс стандартів і керівних документів на автоматизовані системи. Загальні положення.

1.5 Планові терміни початку та закінчення робіт по розвитку Системи 

Плановий термін початку робіт по розвитку Системи та плановий термін закінчення робіт по розвитку Системи визначаються Договором №4098 про надання послуг від 13 жовтня 2017 року та Календарним планом надання послуг, що є Додатком №1 до Договору № 4098 від 13 жовтня 2017 року.

1.6 Відомості про джерела і порядок фінансування робіт

Роботи фінансуються за рахунок коштів бюджету міста Києва, які виділяються в рамках цільової програми “Електронна столиця” на 2015-2018 роки. Умови робіт закріплені у Договорі № 4098 про надання послуг від 13 жовтня 2017 року на послуги з розробки пакетів програмного забезпечення (Розвиток сервісу “Громадський бюджет”).

1.7 Порядок оформлення і пред’явлення замовнику результатів робіт

Порядок оформлення та приймання робіт з розвитку Системи здійснюється згідно з відповідними положеннями Договору № 4098 про надання послуг від
13 жовтня 2017 року за результатами тендеру на закупівлю послуг з розробки пакетів програмного забезпечення (Розвиток сервісу “Громадський бюджет”). Система у вигляді веб-рішення інсталюється на сервер із відповідним програмним забезпеченням. Обов’язковою умовою є використання замовником для веб-рішення Системи сертифікату безпеки ssl/tls для роботи за протоколом https. Після розгортання і налаштування проводиться тестування та навчання по роботі в адміністративній панелі Системи.

2 ПРИЗНАЧЕННЯ ТА ЦІЛІ СТВОРЕННЯ СИСТЕМИ

2.1 Призначення розвитку Системи

Розвиток Системи направлений на:

  • Автоматизацію виборів в ГБК в Громадському бюджеті;
  • Підвищення зручності реєстрації та авторизації користувачів;
  • Поліпшення роботи користувачів із галереєю проектів завдяки:
    • введенню параметру “Популярні за минулу добу”, по якому можливо відбирати проекти;
    • створенню системи тематичних тегів, по яким можливо здійснювати пошук проектів по тематикам;
    • відображенню проектів зі статусом “На модерації”;
    • Підвищення ефективності контролю Модератором процесу виборів проектів (автоматичне надсилання інформації про проект відповідальним підрозділам, блокування усуненого Модератора);
    • Збільшення можливостей та зручності для авторів проектів при роботі з Системою:
      • відображати на сторінці проекту лічильник днів на збір електронних підписів;
      • інформування автора проекту про важливість заповнення контактних даних в особистому кабінеті.

2.2 Мета розвитку Системи

Метою розвитку Системи є додання в Систему окремих модулів і функцій, спрямованих на:

  • підвищення прозорості процесу проведення Громадського бюджету;
  • зацікавленість користувачів при голосуванні;
  • підвищення зручності роботи користувачів зі збереженням рівня надійності та зручності рішення;
  • збільшення комунікації між учасниками процесу завдяки збору команди прихильників проекту;
  • розширення методів авторизації та реєстрації в Системі;
  • зміну контенту на головній сторінці під потреби поточної сесії міста Києва.

 

3 ХАРАКТЕРИСТИКИ ОБ’ЄКТУ АВТОМАТИЗАЦІЇ

3.1 Відомості про об’єкт автоматизації

Об’єктом автоматизації є окремі модулі процесу Громадського бюджету. Це конкурс проектів, які подають Громадяни м. Києва на частину коштів, виділену з бюджету міста Києва. В рамках поточних доробок Системи автоматизуються процеси, пов’язані з:

  • Проведенням виборів в ГБК задля прозорого проведення відбору кандидатів;
  • Створенням команди автору проекту та його прихильників, комунікації між ними;
  • Демонстрацією реалізації проектів на різних етапах;
  • Передачею даних по проекту ВСП на перегляд і експертну оцінку;
  • Об’єднанням методів реєстрації Зовнішніх користувачів через інтеграцію їх в сервісі ОКК.

3.2 Умови експлуатації і характеристики навколишнього середовища

Експлуатація програмно-апаратної платформи з відкритими інтерфейсами  обміну даними для надання електронних послуг, у тому числі адміністративних, повинна виконуватися в умовах, що забезпечують їх нормальне функціонування, згідно з вимогами виробника програмного та технічного забезпечення та діючими нормативними актами. Експлуатація Системи повинна виконуватися за наступними принципами:

  • технічне супроводження виконується обслуговуючим персоналом Замовника (відповідно до умов договору та гарантійного періоду) згідно з вимогами виробника програмного та технічного забезпечення;
  • технічне обслуговування по закінченню гарантійного терміну виконується персоналом Виконавця відповідно до вимог виробників.

Регламент обслуговування обладнання, кількість і кваліфікація обслуговуючого персоналу конкретного робочого місця повинні відповідати вимогам виробника програмно-технічних засобів і бути узгодженим із Замовником. Нормальними умовами експлуатації Системи повинні бути:

  • температура навколишнього повітря: +20±5 С°;
  • відносна вологість повітря: 60±15 %;
  • атмосферний тиск: 630-800 мм. рт. ст.

 

4 ВИМОГИ ДО СИСТЕМИ

4.1 Вимоги до Системи в цілому

Розвиток  Системи  повинен виконуватися за принципами:

  • Націленість на рішення критично важливих завдань для підвищення швидкості відповіді Серверу на запит користувача. Висока орієнтація на якість, надійність та стабільність роботи Системи, виключення втрати і дублювання даних.
  • Високі вимоги до організації інтерфейсу користувачів (usability), мінімальні вимоги до кваліфікації користувачів і необхідності їх навчання;
  • Забезпечення необхідного рівня конфіденційності персональних даних громадян згідно із Законодавством України;
  • Впровадження концепції єдиного інформаційного простору для всіх модулів/компонентів Системи.

4.1.1 Вимоги до структури і функціонування Системи

Система має забезпечувати наступні функції з автоматизації Громадського бюджету:

  • Налаштування в Системі виборів в ГБК, враховуючи особливості параметрів Громадського бюджету;
  • Реєстрацію користувачів методом ОКК задля доступу до розширеного функціоналу системи;
  • Формування команди проекту задля комунікацій, доопрацювань проекту, слідкуванням за процесом голосування та реалізації;
  • Редагування текстових даних на головній сторінці (редагування текстових підказок на етапах, редагування назв заголовків і підзаголовків);
  • Демонстрацію реалізації проектів по етапах (система забезпечує додавання етапів і, на кожному етапі, звітів, фото-, відеоматеріалів, які ілюструють реалізацію проекту).

4.1.2 Вимоги до чисельності, кваліфікації та режиму роботи персоналу

Для забезпечення успішного функціонування Системи повинна бути сформована структура, яка відповідає за створення та експлуатацію Системи. У складі цієї структури повинні бути працівники з ролями Персоналу:

  • Модератор (мінімум 1 людина);
  • Адміністратор (1 людина).

Модератор Системи  повинен:

  • реалізувати правила розмежування доступу до ресурсів Системи (інформаційних, програмних, мережних, технічних);
  • здійснювати та оновлювати налаштування сесії згідно чинного Положення;
  • здійснювати налаштування розділів «Довідники» та «Контент» Системи та оновлювати їх;
  • повідомляти технічній підтримці Системи про несправність окремих блоків.

Адміністратор в межах та згідно із заявленими в цьому Технічному завданні доопрацюваннями повинен:

  • налаштувати модуль комбінованого геокодингу в довіднику “Місто” – на вкладці “Системи геокодингу”;
  • включити функцію “Дозволити ГБК” в довіднику “Місто” – на вкладці “Інші налаштування”, яка дозволить створювати необмежену кількість циклів відбору кандидатів з індивідуальними налаштуваннями тривалості етапів, числа голосів та інших параметрів;
  • включати мапу проектів та її відображення на картографічній основі ІАС “Майно”.

Особи, яким призначені ці ролі, повинні виконувати такі функціональні обов’язки: Таблиця 2. Функціональні обов’язки персоналу

Роль Функціональні обов'язки Період виконання
Модератор


Налаштування і редагування параметрів проведення виборів в ГБК, керування розділами модулю виборів в ГБК Весь період впровадження та експлуатації
Заповнення і редагування даних у контенті (створювати сторінки, редагувати тексти на сайті, створювати підказки під етапами на timeline) Весь період впровадження та експлуатації
Заповнення і редагування даних у довідниках «Теги», «Прихильники» Весь період впровадження та експлуатації
Керувати власним mail-сервером, створювати і редагувати зміст листів до груп користувачів Весь період впровадження та експлуатації
Блокувати Модераторів, усунених від процесу За офіційним рішенням КМДА
Налаштовувати «Необов’язкові поля для голосування» Перед початком голосування, за запитами користувачів системи
Адміністратор Налаштування системи комбінованого геокодингу Перед запуском сесії
Включати функції «Дозволити ГБК», «Дозволити ручне заповнення обов’язкових даних користувача, що не були отримані від зовнішнього джерела»Перед запуском сесії, перед початком голосування
Включати мапу проектів Перед запуском сесії


До кваліфікації Персоналу висуваються такі вимоги:

  • знання відповідної предметної сфери;
  • знання основ роботи з комп’ютером та використання засобів діалогових форм;
  • знання процесу Громадського бюджету та норм Положення.

Модератор має освоїти інструкцію Модератора, надану Розробником. Адміністратор має освоїти інструкцію Адміністратора, у випадку виникнення питання, що не описано в інструкції Адміністратора, звернутися до представника Розробника. Персонал, що працює з Системою і виконує функції її супроводу та обслуговування, повинен працювати у відповідності з основним робочим графіком підрозділів Замовника.

4.1.3 Показники призначення

Система повинна забезпечувати такі показники призначення:

  • можливість зберігання історичних даних протягом не менш ніж 20 років;
  • можливість одночасної роботи до 10 000 користувачів на етапах проведення виборів в ГБК, подачі проектів та голосування за проекти;
  • одночасної роботи до 2 000 користувачів на етапах розгляду проектів, визначення переможців та реалізації;
  • завантаження будь-якої сторінки сайту, із відповідним інформаційним навантаженням за час – не більше 3 секунд;
  • швидкість надання результатів пошуку та фільтрації із релевантними відповідями за 3-5 секунд;
  • час користувальницької сесії без автоматичного виходу зі свого облікового запису – до 5 діб.

4.1.4 Вимоги до надійності

Надійність Системи повинна бути забезпечена за  наступними напрямками:

  • забезпечення працездатності компонентів АПК;
  • збереження даних.

Механізми із збереження працездатності повинні забезпечувати надійність роботи при відмові одного або декількох компонентів за рахунок їх резервування. Збереження даних  повинно забезпечувати збереження цілісності даних при програмно-апаратних відмовах та помилках шляхом використання відповідних програмно-апаратних засобів та рішень, резервного копіювання, транзакційності при змінах даних. Збереження даних має забезпечуватися у випадках:

  • вимкнення живлення;
  • відмови технічних засобів обробки інформації;
  • помилки, збоїв або руйнування програмного забезпечення;
  • тимчасової відмови ліній зв’язку. 

Надійність функціонування Системи повинна забезпечуватися:

  • використанням сучасних технологій розробки (модернізації) прикладного програмного забезпечення та забезпеченням якісного його тестування;
  • резервуванням основних компонентів;
  • регламентом організації резервного копіювання та архівного збереження інформації;
  • обраним способом та регламентом технічного супроводження експлуатації;
  • оперативністю заміни програмно-технічних засобів, що вийшли з ладу;
  • сумісністю технічних засобів та програмного забезпечення. 

В Системі повинна бути реалізована така стратегія забезпечення надійності як гаряче резервування, у відповідності до якого дублюючі компоненти знаходитимуться у режимі “гарячого” резерву. У разі  недоступності Системи  на основному майданчику повинно  здійснюватися перенаправлення трафіку на резервну копію Системи (режим дзеркалювання межами даного технічного завдання не визначається та не будується).

4.1.5 Вимоги з техніки безпеки

Проектні рішення щодо створення робочих місць повинні передбачати заходи та процедури по експлуатації, які узгоджуються з вимогами “Про затвердження Правил охорони праці під час експлуатації електронно-обчислювальних машин”, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 26 березня 2010 року № 65. Вимоги з техніки безпеки повинні бути відображені в експлуатаційних документах та забезпечувати безпеку при монтажі, налагодженні, експлуатації і ремонті технічних засобів Системи. Приміщення, у яких розміщуються технічні засоби, повинні бути обладнані протипожежною сигналізацією, дозволеною до використання в органах державної влади.

4.1.6 Вимоги до інформаційної безпеки

Забезпечення інформаційної безпеки Системи має задовольняти наступні умови:

  • Захист Системи має забезпечуватись АПК і підтримуючими їх організаційними заходами;
  • Захист Системи має забезпечуватися на всіх технологічних етапах обробки інформації і в усіх режимах функціонування, в тому числі при проведенні ремонтних і регламентних робіт;
  • АПК не має суттєво погіршувати основні функціональні характеристики Системи (надійність, швидкість, оперативність, можливість змінення конфігурації);
  • Розділення прав доступу Зовнішніх користувачів, Модератора та Адміністратора.

Вимоги щодо КСЗІ визначатимуться в окремому Технічному завданні, яке буде розроблятись Виконавцем, якого буде визначено за результатами проведення окремої конкурсної процедури.

4.1.7 Вимоги до ергономіки і технічної естетики

Рішення щодо ергономіки повинне забезпечувати:

  • зрозумілу логічну побудову сторінок та переходів відповідно до інформаційної архітектури;
  • вбудовані механізми валідації значень, що визначаються для окремих полів, комбінацій полів (контекстно-залежний контроль), контроль значень полів за довідниками/класифікаторами, а також на відповідність вже введеним даним (базі даних).

Сайт повинен забезпечувати зручний для користувача інтерфейс, який відповідає таким вимогам:

  • інтерфейс має відповідати параметрам фірмового стилю;
  • повинні використовуватися шрифти:
    • шрифт заголовків та акцентів — Gotham Pro Black та Gotham Pro Bold;
    • шрифт основного тексту — Gotham Pro Regular;
    • шрифт має бути зручним для читання, різного розміру;
    • основна палітра кольорів:
      • CMYK:32% 7% 1% 0%                         RGB: #aed3ec
      • CMYK:15% 0% 0% 0%                         RGB:#d9effb
      • CMYK:51% 0% 53% 0%                       RGB:#80be87
      • CMYK:0% 0% 10% 0%                         RGB:#fffde9
      • CMYK:3% 5% 5% 0%                          RGB:#d9effb
      • CMYK:18% 20% 24% 0%                    RGB:#d9effb
      • WHITE 0% 0% 0% 0%
      • BLACK 50% 50% 50% 100%
      • додаткова палітра кольорів:
        • CMYK:2% 31% 13% 0%                       RGB:#f2bbc2
        • CMYK:2% 31% 13% 0%                       RGB:#f2bbc2
        • CMYK:40% 100% 59% 38%                RGB:#6a2a36
        • CMYK:76% 70% 59% 49%                   RGB:#353536
        • CMYK:91% 70% 52% 44%                   RGB:#23373f
        • CMYK:66% 5% 0% 0%                        RGB:#41b5e5
        • CMYK:55% 16% 11% 0%                     RGB:#74aeca
        • CMYK:55% 40% 34% 4%                     RGB:#7b868d
        • CMYK:52% 0% 86% 0%                       RGB:#80b64a
        • CMYK:70% 1% 94% 0%                       RGB:#4da341
        • CMYK:51% 0% 53% 0%                       RGB:#4da341
        • CMYK:51% 0% 53% 0%                       RGB:#4da341
        • уся текстова інформація на сайті має бути українською мовою.

При виникненні помилок у Зовнішніх користувачів при роботі з Системою має з’являтися повідомлення з найменуванням помилки і з рекомендаціями щодо її усунення українською мовою.

4.1.8 Вимоги до експлуатації і технічного обслуговування, ремонту та зберігання компонентів Системи

Умови експлуатації, а також види і періодичність обслуговування технічних засобів Системи повинні відповідати вимогам експлуатації, технічного обслуговування, ремонту і зберігання, викладеним в документації їх виробників. Система повинна забезпечувати безперервний цілодобовий режим експлуатації з урахуванням часу на технічне обслуговування. Умови експлуатації, а також види і періодичність обслуговування технічних засобів Системи повинні відповідати вимогам експлуатації, технічного обслуговування, ремонту і зберігання, викладеним в документації їх виробників. Для електроживлення технічних засобів повинна бути передбачена трифазна чотирипровідна мережа з глухо заземленою нейтраллю 380/220В (+ 10-15)%, частотою 50 Гц (± 1) Гц. Кожний технічний засіб живиться однофазною напругою 220 В частотою 50 Гц через мережеві розетки з заземлюючим контактом. Технічні засоби повинні зберігати працездатність Системи при впливі наступних кліматичних факторів:

  • температура навколишнього повітря від 10°С до 45°С;
  • відносна вологість повітря від 40 до 80% при температурі +10°С .

4.1.9 Вимоги до захисту інформації від несанкціонованого доступу

Базові вимоги із забезпечення захисту інформації від несанкціонованого доступу повинні бути реалізовані організаційно-адміністративними заходами, апаратно-програмним та інженерно-технічним забезпеченням. Повинні бути реалізовані наступні механізми:

  • контроль цілісності програмного забезпечення;
  • тестування на правильність функціонування та блокування роботи в разі виявлення порушень;
  • захист від порушення конфіденційності інформації внаслідок помилкових дій користувача або в разі відхилень у роботі складових елементів Системи;
  • захист Системи від здійснення порушником навмисного зовнішнього впливу;
  • захист від порушення конфіденційності та цілісності ключових даних на ключових документах.

Повинні бути реалізовані наступні функції:

  • захист трафіку на рівні автентифікації/шифрування мережевих пакетів з використанням сучасних протоколів;
  • забезпечення конфіденційності та цілісності інформації шляхом здійснення її криптографічного перетворення (виконання функцій шифрування та дешифрування) та здійснення розмежування доступу до такої інформації;
  • пакетної фільтрації трафіку з використанням інформації в полях заголовків мережевого і транспортного рівнів;
  • закриття всіх мережевих портів, крім тих, що необхідні для функціонування Системи;
  • доступ до серверів виключно через SSH та виключно за ssl-ключами;
  • класифікації та маркування трафіку;
  • реалізації заданого протоколу взаємодії (автентифікацію та/або захист трафіку) для кожного захищеного з'єднання, доступ в заданому захищеному режимі тільки для зареєстрованих партнерів по взаємодії;
  • регульованої стійкості захисту трафіку;
  • маскування топології сегмента мережі, що захищається (тунелювання трафіку);
  • підтримки списку відкликаних сертифікатів (CRL – Certificate Revocation List);
  • реєстрації подій.

4.1.10 Вимоги до збереження інформації при аваріях

Збереженість інформації повинна бути забезпечена у разі виникнення наступних подій (аварій, відмов тощо):

  • відмова обладнання сервера;
  • вимкнення живлення на робочому місці та/або на сервері баз даних;
  • відмова обладнання робочої станції;
  • відмова ліній зв'язку.

З метою забезпечення збереженості інформації повинно використовуватися:

  • резервне копіювання;
  • відновлення даних при збоях в роботі мережевого, програмного і апаратного забезпечення;
  • зеркалювання рішення для забезпечення збереженості даних.

Резервне копіювання, архівація і відновлення даних повинні здійснюватися з використанням стандартних засобів СКБД і сервера застосувань, що описано нижче (див. Рисунок 42. Схема архітектури інфраструктури Системи). Контроль за функціонуванням Системи, проведення планових і позапланових регламентних робіт, усунення відмов і збоїв повинні здійснюватися спеціалізованим технічним персоналом підрозділів Замовника.

4.1.11 Вимоги до захисту від зовнішнього впливу

До АПК Системи ставляться такі вимоги щодо захисту від впливу зовнішніх чинників:

  • електромагнітне випромінювання радіодіапазону, що виникає при роботі електропобутових приладів, електричних машин і установок, передаючих  пристроїв, що експлуатуються на місці розміщення АПК Системи, не повинні призводити до порушень працездатності підсистем;
  • Система  повинна  мати можливість функціонування при коливаннях напруги електроживлення;
  • Система  повинна  мати можливість функціонування в діапазоні допустимих температур навколишнього середовища, встановлених виробником апаратних засобів;
  • Система  повинна  мати можливість функціонування в діапазоні допустимих значень вологості навколишнього середовища, встановлених виробником апаратних засобів;
  • Система  повинна  мати можливість функціонування в діапазоні допустимих значень вібрацій.

4.1.12 Вимоги до патентної чистоти

Патентна чистота Системи має бути забезпечена Розробником. Розробник відповідає за чистоту всіх необхідних видів/типів ліцензій, сертифікатів та інших документів, пов’язаних із Системою. Модель патентної чистоти повинна передбачати таке:

  • безстрокове користування програмним забезпеченням без обмежень для всіх категорій користувачів;
  • ліцензійні обсяги в межах постачання та налаштування Системи повинні забезпечити повноцінну роботу всіх категорій користувачів на комплексі технічних засобів Замовника з необхідними характеристиками.

4.1.13 Вимоги до стандартизації і уніфікації

Стандартизація та уніфікація функцій модулів та компонентів Системи повинна бути забезпечена за рахунок використання сучасних інструментальних програмних засобів, які підтримують єдину технологію проектування та розробки функціонального, інформаційного та програмного забезпечень. У процесі розробки модулів та компонентів Системи повинні бути сформовані вимоги до розробки прикладного програмного забезпечення, які уніфікують процедуру обробки інформації, ідентифікацію програмних модулів та баз даних, типізують окремі програмні модулі відповідно до свого призначення.  Загальними вимогами до стандартизації і уніфікації є:

  • у складі Системи повинні використовуватися уніфіковані технічні та програмні засоби: робочі станції, загальносистемне та мережеве програмне забезпечення, СКБД, інтерфейси, вхідні та вихідні форми документів відповідно до кожного функціонального рівня;
  • програмно-технічні засоби повинні відповідати вимогам інформаційної та програмної сумісності;
  • інформаційна сумісність повинна забезпечуватись використанням стандартних інтерфейсів, які регламентують правила обміну цифровою інформацією;
  • програмна сумісність забезпечується шляхом застосування загальносистемного програмного забезпечення.

4.2 Вимоги до функцій (задач), що виконуються Системою

Система має виконувати функції, описані в розділах 4.2.1 – 4.2.12 згідно з описаними процесами. Створення нових модулів і компонентів функцій не має погіршувати стан основних функцій Системи. Всі задачі, які виконуються Системою, мають бути логічними і максимально зрозумілими для користувача, який працює в Системі. Представлені нижче макети Системи в процесі розробки можуть бути модернізовані і доповнені. Фінальні макети надаватимуться розробником у документі «Загальний опис Системи».

4.2.1 Загальний процес проведення Громадського бюджету

Загальний процес проведення Громадського бюджету зображений на схемі нижче (див. Рисунок 1. Загальна схема процесу проведення Громадського бюджету.


Рисунок 1. Загальна схема процесу проведення Громадського бюджету.
Задля підвищення зручності для користувачів і функціональності Системи передбачається створення додаткових модулів та компонентів функцій. На Рисунок 1. Загальна схема процесу проведення Громадського бюджету сірим кольором виділені підпроцеси загального процесу проведення Громадського бюджету в м. Києві, що будуть реалізовані відповідно до даного Технічного завдання, а білим кольором – блоки, які вже створені в процесі розробки Системи та функціонують. Відповідно до вимог у даному Технічному завданні у Системі будуть автоматизовані наступні етапи Громадського бюджету:

  • Подання проектів;
  • Розгляд проектів ВСП;
  • Голосування;
  • Визначення переможців;
  • Планування і реалізація.

В рамках доробки Системи буде автоматизовано такі процеси:

  • Проведення виборів в ГБК;
  • Формування команди автора та прихильників проекту;
  • Відображення реалізації проектів по стадіях.

4.2.2 Рольова модель

У Системі розрізняють три основні ролі:

  1. 1.        Зовнішній користувач – будь-яка людина, що бажає подати проект чи проголосувати за проект онлайн і задовольняє критеріям відбору. Реєструється в системі і може працювати з проектами (заповнювати, коригувати, видаляти). Отримує повідомлення про стан власних проектів.

Критеріями дозволу користувачу голосувати  або подавати проекти і голосувати є параметри, які налаштовуються у кожній сесії:

  • Метод авторизації користувача в Системі;
  • Резидентство;
  • Мінімальний вік;
  • Заповненість необов’язкових полів в анкеті користувача.
  1. 2.        Модератор – відповідальна особа, що здійснює  налаштування у Системі всіх параметрів, що стосуються міста, налаштування сесії, зміну статусів проектів, редагування даних.

Задля надання доступу до адмінпанелі Системи, в Системі можна у будь-який момент створювати ролі Модератора, які відрізняються рівнем доступу до окремих компонентів та функцій Системи, а також змінювати їх. Кожний АРМ модератора налаштовується на множину певних функцій, виходячи із завдань і повноважень даного користувача при роботі із Системою. Роль – це сукупність прав користувача у адмінпанелі. На стартовому етапі логіка взаємодії користувачів із адміністративною панеллю Системи базується на двох ключових ролях персоналу: Модератор Системи – має дозволи на наступні дії з компонентами Системи:

  • Додавання проектів, поданих в паперовому вигляді;
  • Редагування проектів;
  • Додавання голосів, поданих в паперовому вигляді;
  • Редагування кількості голосів, у випадках, передбачених Положенням;
  • Видалення голосів;
  • Керування сесією;
  • Керування довідниками;
  • Керування контентом;
  • Керування адміністраторами;
  • Керування користувачами;
  • Зміна статусів проектів;
  • Перегляд історії змін;
  • Можливість змінювати статуси проектів, у випадках, передбачених Положенням;
  • Доступ до всіх проектів (поза закріпленим Модератором за проектом, ім’я якого вказано в полі “Модератор” в картці проекту);
  • Перегляд статистики.

Відповідно до функціональності, що розробляється в рамках даного Технічного завдання, Модератору мають бути надані наступні права для роботи з Системою:

  • Налаштовувати параметри проведення виборів в ГБК;
  • Керувати розділами “Кандидати ГБК”, “Голосування ГБК”, “Сесії ГБК”;
  • Підключати/відключати функцію реєстрації та ідентифікації Зовнішніх користувачів через ОКК;
  • Додавати нові сторінки Сайту;
  • Редагувати тексти на головній сторінці Сайту;
  • Створювати текстові підказки під кожним етапом сесії на Сайті;
  • Керувати розділом “Прихильники”;
  • Керувати довідником “Теги”;
  • Керувати довідником “Переклади”;
  • Додавати в записи довідника “Відповідальні підрозділи” e-mail для відправки на них повідомлень;
  • Керувати власним mail-сервером;
  • Формувати та відправляти листи довільного змісту окремій групі користувачів;
  • Блокувати користувача з роллю Модератора, якого було відсторонено від процесу відповідним рішенням уповноваженого органу;
  • В налаштуваннях сесії визначати «Необов’язкові поля для голосування».
  1. 3.         Адміністратор – відповідальна особа, яка здійснює додаткові налаштування системи, які не доступні Модератору, в межах даного Технічного завдання.

Адміністратор має всі дозволи на дії з компонентами Системи, які має Модератор, та додатково до наступних налаштувань Системи:

  • розділ “Контент” – “Міста України” перед початком роботи;
  • перевірити доступні типи категорій проектів в довіднику “Типи категорій”;
  • за потреби включити функцію “Підвищувати права підтверджених користувачів”, яка дозволяє Зовнішнім користувачам зі статусом “Підтверджений” подавати проекти в Системі та голосувати в Системі, уникаючи перевірки на параметри “Мінімальний вік автора/голосуючого”, “Метод реєстрації”.

В межах та відповідно до заявлених доопрацювань в даному Технічному завданні Адміністратору мають бути надані наступні права для роботи з Системою:

  • Налаштовувати систему комбінованого геокодингу;
  • Включати функцію “Дозволити ГБК”,  яка дозволить онлайн проводити вибори в ГБК;
  • Включати функцію “Дозволити ручне заповнення обов’язкових даних користувача, що не були отримані від зовнішнього джерела”;
  • Включати мапу проектів та змінювати картографічну основу для відображення мапи.

У випадку виникнення потреби список ролей користувачів адмінпанелі Системи може бути розширено. Так, Модератор може додавати персонал із різними наборами дозволів. Така потреба може виникнути у фахівця ВСП. При цьому дозволи такого користувача адмінпанелі поширюються на проекти у районах, у яких йому дозволено працювати. Це може бути один, декілька або усі райони міста, по яким проставлена відмітка в обліковому записі в розділі “Адміністратори”.

4.2.3 Модуль проведення виборів до ГБК

Модуль проведення виборів в ГБК має бути розроблений таким чином:

  • Розробити можливість створювати необмежену кількість циклів відбору кандидатів з індивідуальними налаштуваннями тривалості етапів, числа голосів та інших параметрів;
  • Дозволити зареєстрованим в Системі представникам громадських організацій подавати заявки на конкурс в ГБК;
  • Користувачам адміністративної панелі (Модераторам) додати керування заявками і відхиляти ті, що не відповідають правилам участі;
  • Створити проведення голосування за представлених кандидатів в 2 тури з можливістю голосування в першому турі всіх користувачів Системи, у другому – лише учасників другого туру;
  • Розробити формування рейтингу учасників за результатами голосування і відображати в Системі за певними параметрами переможців.

Якщо Положенням визначено проведення виборів в ГБК, перед початком сесії Адміністратор встановлює відмітку «Дозволити ГБК» у вкладці «Інші налаштування» в довіднику «Місто» (див. Рисунок 2  Відмітка “Дозволити ГБК” в довіднику “Місто”). Рисунок 2  Відмітка “Дозволити ГБК” в довіднику “Місто”
Процес проведення виборів в ГБК складається з наступних етапів (днем початку кожного нового етапу є наступний за днем закінчення попереднього етапу):

  1. Подача заявок (див. Рисунок 3 Конкурс ГБК. Подача заявки (см. 1), Рисунок 4 Конкурс ГБК. Подача заявки (ст. 2), Рисунок 5 Конкурс ГБК. Подача заявки (ст. 3)). На рисунках зображена анкета, яку має заповнити Зовнішній користувач – кандидат на вибори в ГБК.
  2. Розгляд.
  3. Перший тур голосування (описано нижче, див. Рисунок 7 Процес голосування по конкурсу ГБК). На рисунку відображена схема бізнес-процесу голосування за кандидатів в ГБК. Спочатку проводиться перший тур, в якому всі Зовнішні користувачі можуть голосувати за кандидатів. В другий тур автоматично проходять кандидати, які набрали кількість голосів, що рівна параметру “Мінімальна кількість голосів для проходження в 2-й тур”.
  4. Другий тур голосування (описано нижче, див. Рисунок 7 Процес голосування по конкурсу ГБК). На рисунку відображена схема бізнес-процесу голосування за кандидатів в ГБК. Після першого туру проводиться другий тур, в якому кандидати в ГБК голосують один за одного між собою.
  5. Визначення переможців.

Рисунок 3 Конкурс ГБК. Подача заявки (ст. 1)
Рисунок 4 Конкурс ГБК. Подача заявки (ст. 2)
Рисунок 5 Конкурс ГБК. Подача заявки (ст. 3)
Створення і подача заявки кандидата на участь у конкурсі в ГБК відбувається згідно процесу, відображеного на Рисунок 6 Процес подання заявки на конкурс ГБК.
Рисунок 6 Процес подання заявки на конкурс ГБК
Подана заявка надходить в Систему зі статусом “На модерації”. Після цього Модератор проводить її перевірку на відповідність параметрам до ГО, вказаних в Положенні. Наприклад:

  • на момент формування комісії ГО зареєстрована у місті Києві понад 1 рік;
  • наявність статусу неприбутковості;
  • наявність публічної фінансової звітності за минулий рік.

У випадку неможливості доопрацювати заявку, Модератор надає їй статус «Видалена», в разі дозволу доопрацювати та відредагувати – статус «Відхилена». Якщо заявка змін не потребує (первинно або після доопрацювання), вона отримує статус «Учасник 1-го туру» і публікується на Сайті. Процес проведення голосування на виборах до ГБК відображений на Рисунок 7 Процес голосування по конкурсу ГБК. Даний процес складається з першого та другого турів. Після проведення двох турів визначається повний склад Громадської бюджетної комісії, що буде діяти з дня її офіційного затвердження до обрання нової комісії на наступних виборах до ГБК. Частота проведення виборів та їх параметри визначаються Положенням.


Рисунок 7 Процес голосування по конкурсу ГБК
Опис процесу проведення онлайн-виборів в ГБК та основні учасники даного процесу описані в Таблиця 3. Основні етапи онлайн-проведення конкурсу в ГБК. Таблиця 3. Основні етапи онлайн-проведення конкурсу в ГБК

Процес Учасники Опис процесу
1. Включення опції “Вибори до ГБК” Адміністратор Якщо в Положенні затверджено проведення виборів в ГБК в поточній сесії, для проведення виборів в Системі Адміністратор встановлює  відмітку біля функції «Дозволити ГБК» в довіднику «Міста» у вкладці «Інші налаштування» в адмінпанелі (див. Рисунок 2  Відмітка “Дозволити ГБК” в довіднику “Місто”).
2. Налаштування параметрів виборів до ГБК Модератор Модератор перед початком проведення виборів в ГБК в адмінпанелі відкриває розділ головного меню «Вибори в ГБК» - «Налаштування ГБК» і  встановлює параметри виборів ГБК згідно Положення (див. Рисунок 8 Налаштування ГБК в адмінпанелі).
3. Подача заявок Зовнішні користувачі На етапі подачі заявок Зовнішні користувачі подають заявки на конкурс ГБК. Подавати заявки можуть тільки керівники ГО відповідно до Положення.

Подати заявку може лише зареєстрований / авторизований користувач.

Для подачі заявки Зовнішньому користувачу необхідно перейти в розділ «ГБК» головного меню і обрати функцію подачі заявки кнопкою «Подати заявку».

Далі він заповнює Заявку кандидата в ГБК (див. Рисунок 3 Конкурс ГБК. Подача заявки (ст. 1), Рисунок 4 Конкурс ГБК. Подача заявки (ст. 2), Рисунок 5 Конкурс ГБК. Подача заявки (ст. 3)).

Після подачі заявки в інтерфейсі Зовнішнього користувача з’являється pop-up з текстом:

“Вітаємо!

Ваша заявка зареєстрована.

Найближчим часом вона буде розглянута модератором і після цього стане доступною на Сайті.

Дякуємо, що змінюєте місто на краще!”
4. Модерація та доопрацювання заявок кандидатів Модератор, Зовнішні користувачіПісля подачі заявки вона потрапляє в Систему і відображається в адмінпанелі в розділі «ГБК» - «Кандидати ГБК» зі статусом «На модерації».

Модератор здійснює модерацію заявок і  у випадку, якщо заявка відповідає всім критеріям первинного відбору заявок, встановлює заявці статус «Учасник 1-го туру», після чого вона відображається на Сайті (див. Рисунок 9 Вибори ГБК. Загальний макет).

Якщо заявка не відповідає будь-яким критеріям первинного відбору, Модератор встановлює заявці статус “Відхилена” і кандидат може відредагувати заявку та відправити знову до початку етапу «1й тур голосування». Для цього в Кабінеті користувача в розділі “Вибори в ГБК” коло своєї заявки кандидат натискає “Редагувати”, вносить зміни і зберігає їх. 
5. Голосування за кандидатів, які пройшли в 1-й турСистема, Зовнішні користувачі В день початку голосування 1-го туру Система встановлює на голосування ті проекти, які на цей момент мали статус “Учасник 1-го туру”. Біля кожної заявки є кнопка “Голосувати” (див. Рисунок 9 Вибори ГБК. Загальний макет). Кожен зареєстрований в системі користувач може проголосувати за ту кількість кандидатів, яка визначена в налаштуваннях параметрів ГБК у Системі в параметрі “Кількість голосів у користувача в 1 турі”.

Якщо за заявку було проголосовано натисканням “Голосувати”, в обраній заявці з’являється текст “Дякуємо, Ваш голос прийнято”.

Якщо Зовнішній користувач вичерпав свій ліміт голосів, але намагається проголосувати в черговий раз, на кнопці з’являється напис “Ви вичерпали доступний ліміт голосів”.

В інтерфейсі кандидата в ГБК на кнопці “Голосувати” в переліку заявок на сторінці “Вибори ГБК” у власній заявці відображений  текст “Ви не можете голосувати за свою заявку”.
6. Голосування кандидатів, які пройшли в 2-й тур Система, Зовнішні користувачі На наступний день після останнього дня голосування 1-го туру починається голосування 2-го туру. Всім заявкам, які на початок 2-го туру мали статус “На голосуванні (1й тур)” і набрали необхідну кількість голосів (необхідна кількість налаштовується в параметрах проведення виборів в ГБК в розділі “Налаштування ГБК”), Системою встановлюється статус  “На голосуванні (2й тур)”.

В другому турі кандидати голосують один за одного. В інтерфейсі кандидата в ГБК на кнопці “Голосувати” у власній заявці відображений  текст “Ви не можете голосувати за свою заявку”. Кожен кандидат має ту кількість голосів, що визначена в налаштуваннях параметрів ГБК в параметрі «Кількість голосів у кандидата в 2 турі».
7. Визначення переможців Система, Модератор Після закінчення 2го туру Система виставляє по всім заявкам, які мали статус «Учасник 2го туру», статус «Очікує рішення».

Модератор в адмінпанелі в розділі меню «Вибори в ГБК» - «Кандидати ГБК» вручну встановлює статуси:

* «Переможець» - заявкам, які набрали найбільшу кількість голосів і потрапляють в ліміт кількості кандидатів;
* «Брав участь» - заявкам, які в рейтинговому порядку не потрапляють в ліміт кількості кандидатів, визначений параметром «Кількість членів комісії».

Для цього модератор може впорядкувати перелік заявок за кількістю голосів. Для цього в розділі «Кандидати ГБК» в стовпчику «Кількість голосів» використовує кнопку сортування за збільшенням/зменшенням кількості голосів.


На Рисунок 8 Налаштування ГБК в адмінпанелі зображений розділ «Налаштування ГБК» в адмінпанелі. Поля, позначені зірочкою, є обов’язковими для заповнення. Даний розділ заповнює Модератор перед початком виборів в ГБК згідно з параметрами, зазначеними в Положенні. Після початку етапу подачі заявок налаштування даного блоку стають недоступними для редагування і модератор вже не може вносити в них зміни.
Рисунок 8 Налаштування ГБК в адмінпанелі
Загальний макет відображення проведення ГБК на Сайті Системи наведено на Рисунок 9 Вибори ГБК. Загальний макет:

  • оформлений текст-пояснення до процесу виборів в ГБК і їх значення;
  • блок логотипів партнерів;
  • timeline етапів виборів в ГБК;
    • всі заявки кандидатів в ГБК, розміщені у випадковому порядку і при кожному оновленні сторінки їх порядок змінюється. В заявці відображаються текстові дані та клікабельні назви розділів, у яких можна завантажити документи, які підкріпив кандидат. Праворуч зображена кнопка “Голосувати”.

Рисунок 9 Вибори ГБК. Загальний макет
Для налаштування параметрів проведення онлайн-виборів до ГБК, Модератор встановлює параметри в Системі, які вказані в Таблиця 4. Поля для налаштування онлайн-виборів в ГБК: Таблиця 4. Поля для налаштування онлайн-виборів в ГБК

Назва поля

(поля, позначені *, обов’язкові для заповнення)
Формат поля
Дата початку подачі заявок* дд/мм/рррр
Дата закінчення подачі заявок* дд/мм/рррр
Дата закінчення розгляду заявок* дд/мм/рррр
Дата закінчення першого етапу голосування* дд/мм/рррр
Дата закінчення другого етапу голосування* дд/мм/рррр
Дата визначення переможців* дд/мм/рррр
Кількість голосів у кандидата в 1 турі* Ціле число
Кількість голосів у кандидата в 2 турі Ціле число
Мінімальна кількість голосів для проходження в 2-й тур Ціле число
Кількість членів комісії* Ціле число
Метод реєстрації кандидатів* Відмітки з назвами усіх існуючих методів реєстрації/авторизації в Системі (BankID Приват (включає реєстрацію через ЕЦП), BankID НБУ, ОКК)
Метод реєстрації голосуючих* Відмітки з назвами усіх існуючих у Системі методів реєстрації/авторизації (BankID Приват, BankID НБУ, ОКК)

Для забезпеченняи процесу відбору заявок в Системі будуть розроблені статуси заявок в ГБК, подані в Таблиця 5. Статуси заявок користувачів для участі в виборах ГБК. Таблиця 5. Статуси заявок користувачів для участі в виборах ГБК

Статус заявки Умови встановлення
На модерації Встановлюється Системою у випадках:

* Заявка подана вперше і потребує модерації.
* Заявка була відправлена на доопрацювання і з внесеними змінами повернена в Систему.
Видалена Встановлюється Модератором вручну у випадку, якщо заявка не задовольняє умовам допуску і не може бути доопрацьована (неповне заповнення / неправильні реквізити / нецензурна лексика в тексті)
Відхилена Встановлюється Модератором вручну, якщо заявка потребує змін після модерації, щоб бути допущеною до голосування.
Учасник 1-го туру Встановлюється Модератором вручну, якщо заявка пройшла модерацію і допущена до голосування.
На голосуванні (1й тур)Встановлюється Системою  в перший день голосування
1-го туру по всім проектам, які на цей момент мали статус “Учасник 1-го туру”.
На голосуванні (2й тур)Встановлюється Системою по всім заявкам, які на початок 2-го туру мали статус “На голосуванні (1й тур)” і набрали кількість голосів, яка більша або дорівнює числу в полі “Мінімальна кількість голосів для проходження в 2-й тур”.
Брав участь - Встановлюється Системою  всім заявкам, які на початок 2-го туру мали статус “На голосуванні (1й тур)” і не набрали необхідну кількість голосів.
- Встановлюється Модератором вручну заявкам, які на етапі “Визначення переможців” мають статус “Очікує рішення” і не проходять в ГБК.
Очікує рішення Встановлюється Системою  всім заявкам, які на кінець 2-го туру мали статус “На голосуванні (2й тур)” і не набрали необхідну кількість голосів.
Член ГБК Встановлюється Модератором вручну заявкам, які потрапляють в ГБК (в рейтинговому порядку тій кількості заявок, яка зазначена в параметрі “Кількість членів комісії”)

Заявка кандидата в ГБК складається з полів, вказаних в Таблиця 6. Поля заявки кандидата в ГБК. Примітка: Поля, позначені у Таблиця 6. Поля заявки кандидата в ГБК зірочкою, обов’язкові для заповнення.
Таблиця 6. Поля заявки кандидата в ГБК

Назва поля Формат поля Пояснення до поля
Користувач* Посилання на ID конкретного користувача таблиці «Користувачі» Користувач, зареєстрований в Системі, який подає свою кандидатуру на вибори в ГБК (керівник ГО)
Заголовок* Текстове поле Назва ГО
Фото* Файл jpg Фото користувача, що подає свою кандидатуру на вибори в ГБК
ЄДРПОУ* Ціле число, 8 цифр Номер ЄДРПОУ ГО, керівником якої є Користувач
Дата реєстрації* дд/мм/рррр

Валідація: не пізніше поточної дати
Дата юридичної реєстрації ГО
Уповноважені особи* Три текстових поля по одному на ПІБ кожної уповноваженої особиІмена трьох членів ГО, яким керівник ГО дозволяє брати участь в зборах ГБК від свого імені.
Інформаційний ресурс* Текстове поле Посилання на інформаційний ресурс ГО (веб-сайт/сторінка в соціальних мережах)
Звіти* Файли jpg, pdf Фінансова звітність, статут ГО
Мотиваційний лист щодо участі у ГБК Текстове поле Текстовий опис, чому Користувач подає заявку і хоче бути у складі в ГБК
Реалізовані проекти за увесь період діяльності (посилання на звіт та рекомендації)Файли jpg, pdf Опис проектів, які були реалізовані ГО
Резюме та рекомендація на уповноважену особу Файли jpg, pdf Рекомендація керівника ГО на уповноважених осіб з поясненням, чому саме ці особи уповноважені виступати від імені ГО на зборах ГБК
Декларую політичну незалежність* Поле типу «Логічне», приймає значення «Так» або «Ні» Погодження користувача на об’єктивність і неупередженість у роботі в комісії

Нотифікації (листи), які Система надсилає користувачам на різних етапах проходження їх заявки, вказані в Таблиця 7. Нотифікації ГБК. Всі нотифікації доступні в розділі “Контент” – “Шаблони листів”. Модератор може редагувати їх тему та зміст. Випадки, коли лист надсилається кандидату, вказані в Системі і не підлягають змінам. Таблиця 7. Нотифікації ГБК

Умова Адресат Текст листа
Користувач успішно подав заявку Користувач, що подав заявкуДоброго дня, <ім’я> <по-батькові>!




Дякуємо вам за реєстрацію заявки на участь у конкурсі в Громадську бюджетну комісію.

Номер заявки в системі «Громадський проект»: <номер заявки>

Протягом 5 робочих днів вона буде розглянута і, у випадку відсутності зауважень, опублікована на сайті.




Якщо Ви не реєструвалися на нашому сайті або отримали цей лист помилково, будь ласка, ігноруйте його.




З повагою,

Адміністрація системи «Громадський проект»

gb.kyivcity.gov.ua

support@gb.kyivcity.gov.ua
Заявка розглянута Модератором Користувач, що подав заявкуУ випадку успішної модерації:

Шановний <ім’я> <по-батькові>,




Ваша заявка № <номер> успішно пройшла модерацію і доступна на сайті “Громадський проект” за посилання ПЕРЕГЛЯНУТИ ЗАЯВКУ.




По закінченню етапу подачі заявок та їх модерації розпочнеться голосування.

Перший тур голосування буде тривати з <дата початку 1го туру>  по <дата закінчення 1го туру>.

Другий тур голосування буде тривати з <дата початку 2го туру> по <дата закінчення 2го туру>.




З повагою,

Адміністрація системи «Громадський проект».

gb.kyivcity.gov.ua

support@gb.kyivcity.gov.ua

У разі неуспішної модерації:

Шановний <ім’я> <по-батькові>,




Вашій заявці  №<номер> відмовлено в участі на етапі модерації.

Ймовірно, її зміст не відповідає визначеним цілям  Громадського бюджету або чинному законодавству України.




До відмови Адміністратор надав наступний коментар:

<коментар з Системи>.




Більш детальну інформацію Ви можете отримати, скористувавшись формою зворотнього зв’язку: <посилання на сторінку контактів>.




З повагою,

Адміністрація системи «Громадський проект»

gb.kyivcity.gov.ua

support@gb.kyivcity.gov.ua
За добу до початку голосування Користувач, що подав заявкуШановний <ім’я> <по-батькові>!




Голосування за кандидатів у Громадську бюджетну комісію, які розміщені на Сайті «Громадський проект», почнеться завтра о 00:00 і триватиме до 23:59 <дата початку 2го туру – 1 день>.

Ваша заявка №<номер> бере участь у голосуванні.

Рекомендуємо Вам розповісти про це всім Вашим друзям і сусідам та залучити їх до процесу голосування.

Бажаємо вам успіхів!




Також ви можете проголосувати за інші організації, ознайомившись з ними за посиланням <посилання на сторінку заявок>.




З повагою,

Адміністрація системи «Громадський проект».

gb.kyivcity.gov.ua

support@gb.kyivcity.gov.ua
В 00.00 після закінчення першого туру голосування (в ніч початку другого туру)Користувач, що подав заявкуЯкщо кандидат пройшов до другого туру:

Шановний <ім’я> <по-батькові>!




Ваша заявка на членство в Громадській бюджетній комісії набрала <кількість голосів> і успішно пройшла голосування в першому турі виборів, подолавши поріг в <кількість голосів для виходу в 2й тур> голосів.

Другий тур голосування проходитиме з 00.00 <дата початку другого туру> по 23.59 <дата закінчення другого туру>.




Голосувати в другому турі можуть тільки його учасники. Ви можете вибрати <кількість голосів у 2-му турі> організацій-претендентів і проголосувати за них на <посилання на сторінку заявок>.

Бажаємо вам успіхів!




З повагою,

Адміністрація системи «Громадський проект».

gb.kyivcity.gov.ua

support@gb.kyivcity.gov.ua




Якщо кандидат не пройшов у другий тур:

Шановний <ім’я> <по-батькові>!




Ваша заявка на членство в Громадській бюджетній комісії набрала <кількість голосів>  і не подолала поріг в <кількість голосів для виходу в 2й тур> голосів для участі в другому турі голосування.

Дякуємо за участь в конкурсі.




З повагою,

Адміністрація системи «Громадський проект».

gb.kyivcity.gov.ua

support@gb.kyivcity.gov.ua
Після того, як завершено етап визначення переможців Користувач, що подав заявкуЯкщо кандидат переміг:

Шановний <ім’я> <по-батькові>!

Ваша заявка на членство в Громадській бюджетній комісії набрала <кількість голосів> у другому турі голосування і ввійшла до списку переможців.

Вітаємо!

Ваші контакти будуть передані організаційному комітету і Вас буде запрошено на перше засідання Громадської бюджетної комісії.

Дякуємо за участь в проекті.

Ознайомитися із повними результатами голосування ви можете на Сайті <посилання на сторінку заявок>.




З повагою,

Адміністрація системи «Громадський проект».

gb.kyivcity.gov.ua

support@gb.kyivcity.gov.ua




Якщо кандидат не переміг

Шановний <ім’я> <по-батькові>!




Ваша заявка на членство в Громадській бюджетній комісії набрала <кількість голосів> у другому турі голосування і, на жаль, не увійшла до переліку переможців. 

Дякуємо за участь в проекті.

Ознайомитися із повними результатами голосування ви можете на Сайті <посилання на сторінку заявок>.




З повагою,

Адміністрація системи «Громадський проект».

gb.kyivcity.gov.ua

support@gb.kyivcity.gov.ua

4.2.4 Модуль інтеграції з Особистим  Кабінетом Киянина

Мета створення модулю інтеграції з ОКК:

  • Додати можливість в рамках сесії використовувати функцію реєстрації та ідентифікації користувачів через ОКК;
  • Здійснювати передачу даних користувачів, необхідних для реєстрації в рамках Системи, з ОКК;
  • Здійснювати перевірку даних користувачів ОКК на відповідність зі списком користувачів, які вже були зареєстровані в Системі раніше;
  • Здійснювати передачу даних про голосування від Системи до OKK.

Рисунок 10  Схема взаємодії Системи з ОКК Для реєстрації/авторизації в Системі через ОКК, Зовнішній користувач натискає «Вхід» на головній сторінці Сайту, далі натискає кнопку “Kyiv ID” в pop-up з методами реєстрації/авторизації. Після цього Система здійснює перенаправлення Зовнішнього користувача в ОКК. Виконавець не несе відповідальності за роботоздатність даного переходу. На сторінці сервісу ОКК Зовнішній користувач проходить  реєстрацію/авторизацію згідно з процедурою організації-реєстратора та потрапляє на Сайт як авторизований користувач. На Рисунок 11 Вхід через ОКК в формі реєстрації/авторизації. Крок 1 Рисунок 11зображена реєстраційна форма Зовнішніх користувачів на Сайті. Форма викликається натисканням на «Вхід» у верхньому правому кутку на будь-якій сторінці Сайту. Зліва відображений блок входу за логіном і паролем  (для вже зареєстрованих користувачів), справа – блок реєстрації з доступними методами реєстрації в поточній сесії. Логіном Зовнішнього користувача в Системі є серія та номер паспорту або номер телефону, вказаний при реєстрації. Рисунок 11 Вхід через ОКК в формі реєстрації/авторизації. Крок 1
На Рисунок 12 Вхід через ОКК в формі реєстрації/авторизації. Крок 2 зображена сторінка сервісу ОКК, яка відображається користувачу у випадку, коли він обрав реєстрацію/авторизацію через ОКК та в формі реєстрації натиснув кнопку «Вхід через KyivID». Вид і зміст даної форми може бути змінено за рішенням розробника ОКК.
Рисунок 12 Вхід через ОКК в формі реєстрації/авторизації. Крок 2
На Рисунок 13 Повідомлення про нестачу даних обов’язкових полів в обліковому записі Зовнішнього користувача показано повідомлення, яке отримує Зовнішній користувач при реєстрації в Системі, якщо Організація-реєстратор не передала дані хоча б в одне обов’язкове поле для реєстрації, які визначені в параметрах сесії в розділі «Поточна сесія». При цьому, в повідомленні вказуються назви полів, по яким не було отримано даних, задля інформування користувача про те, які дані йому буде необхідно уточнити в анкеті в Організації-реєстраторі.
Рисунок 13 Повідомлення про нестачу даних обов’язкових полів в обліковому записі Зовнішнього користувача Опис процесу взаємодії Системи з сервісом ОКК поданий в Таблиця 8. Опис процесу взаємодії з ОКК. Таблиця 8. Опис процесу взаємодії з ОКК

Процес Учасники Опис процесу
1. Налаштування у Системі можливості реєстрації / авторизації через ОКК як один із каналів реєстрації/ авторизації у СистеміМодератор - Модератор в адмінпанелі переходить в меню «Довідники» – «Міста», обирає запис міста  та режим «Редагувати».
- На вкладці «Загальна інформація» в розділі «Канали реєстрації» додає ще один канал реєстрації – через ОКК, встановивши відмітку біля методу «ОКК».
- В налаштуваннях сесії (меню «Сесії»  - «Поточна сесія»)  Модератор обирає метод «ОКК» та інші методи реєстрації/авторизації Зовнішніх користувачів, встановлюючи відповідну відмітку.  
- Після цього на Сайті при натисканні кнопки «Вхід» відображається, окрім інших, кнопка «Вхід через KyivID», що дозволяє здійснювати вхід в Систему через ОКК.  
2. Реєстрація в Системі  через ОКК як канал реєстрації/

авторизації з Сайту
Зовнішні користувачі Для реєстрації в Системі через ОКК Зовнішній користувач здійснює наступну послідовність дій:

- На головній сторінці Сайту натискає кнопку «Вхід» або обирає голосування за проект або обирає подачу проекту.
- У pop-up вікні реєстрації, що з’являється після натискання кнопки «Вхід», обирає «Вхід через KyivID» (див. Рисунок 11 Вхід через ОКК в формі реєстрації/авторизації. Крок 1). Після цього відбувається переадресація Зовнішнього користувача в ОКК.
- ОКК дає можливість Зовнішньому користувачу вибрати один із доступних каналів авторизації (BankID, ЕЦП) (див. Рисунок 12 Вхід через ОКК в формі реєстрації/авторизації. Крок 2). Після вибору Зовнішнім користувачем каналу авторизації, вводу необхідних даних та проставлення згоди на обробку даних (див. ДОДАТОК 1. ЗГОДА НА ОБРОБКУ ПЕРСОНАЛЬНИХ ДАНИХ. УГОДА КОРИСТУВАЧА, відбувається його реєстрація / авторизація в ОКК і, далі, відбувається передача даних Зовнішнього користувача з ОКК і його переадресація в Систему.
- Якщо з ОКК в Систему було передано усі обов'язкові дані по Зовнішньому користувачу (див. Таблиця 9. Набір даних користувачів, що передаються з ОКК), відбувається реєстрація Зовнішнього користувача, Система відображає йому сторінку особистого кабінету на Сайті або повідомлення про відданий голос, в залежності від того розділу Системи, з якого було обрано здійснення входу.
- Якщо з ОКК в Систему було передано не всі обов’язкові дані (див. Таблиця 9. Набір даних користувачів, що передаються з ОКК),  Зовнішньому користувачу на Сайті відображається:

* повідомлення з переліком даних, яких не вистачає, та з проханням дозаповнити їх в Організації-реєстраторі (див. Рисунок 13 Повідомлення про нестачу даних обов’язкових полів в обліковому записі Зовнішнього користувача) – у випадку, якщо поточними налаштуваннями сесії визначено, що користувач не може вручну заповнювати дані;
* форма реєстрації Зовнішнього користувача, у якій відображені дані по переданим полям та підсвічені червоним кольором обов’язкові для заповнення поля, по яким не було передано даних з ОКК – у випадку, якщо Адміністратором у налаштуваннях поточної сесії було встановлено дозвіл на ручне заповнення даних користувачем (встановив відмітку у полі «Дозволити ручне заповнення обов’язкових даних користувача, що не були отримані від зовнішнього джерела).
3.Авторизація в Системі через ОКК як канал авторизації / реєстрації з Сайту Зовнішні користувачі Для авторизації в Системі через ОКК Зовнішній користувач здійснює наступну послідовність дій:

- На головній сторінці Сайту натискає кнопку «Вхід» або обирає голосування за проект або обирає подачу проекту.
- У pop-up вікні реєстрації, що з’являється після натискання кнопки «Вхід», обирає «Вхід через KyivID» (див. Рисунок 11 Вхід через ОКК в формі реєстрації/авторизації. Крок 1).
- В ОКК (див. Рисунок 12 Вхід через ОКК в формі реєстрації/авторизації. Крок 2) обирає один із доступних каналів авторизації (BankID, ЕЦП). Після вводу Зовнішнім користувачем даних, відбувається його реєстрація/авторизація в ОКК.
- ОКК передає дані по Зовнішньому користувачу в Систему і здійснюється його переадресація на Сайт.
- Користувач авторизується, Система відображає йому сторінку особистого кабінету на Сайті або повідомлення про відданий голос.
- Дані користувача оновлюються при кожній новій авторизації через ОКК і змінюються в разі отримання Системою нових даних.
4. Передача даних про голос  від Системи в ОКК Система По факту голосування Користувача, що був авторизований у Системі через ОКК, за окремий проект Громадського бюджету реалізується наступна послідовність дій:

- Система передає в ОКК  інформацію про операцію голосування в запиті певної структури (див. Таблиця 10. Структура запису про операцію надання послуги)
- По факту отримання запиту в ОКК зберігаються отримані дані у профілі Користувача ОКК в ОКК.
5. Вхід з ОКК в Систему Зовнішні користувачі, Система, ОККЗовнішній користувач може ввійти з ОКК на Сайт, якщо в ОКК Зовнішній користувач зайде до розділу «Громадський бюджет» та, якщо раніше не був авторизований, натисне «Увійдіть» у даному розділі.

1.1. Якщо користувач вже авторизований в ОКК, при натисканні здійснюється перехід на сайт Системи.

1.2. Якщо користувач не авторизований в ОКК, він повинен пройти авторизацію/реєстрацію в ОКК. Далі відбувається його переадресація на Сайт.

2. Після цього Зовнішній користувач потрапляє на Сайт. Система отримує дані про Зовнішнього користувача відповідно до структури Таблиця 9. Набір даних користувачів, що передаються з ОКК.

В залежності від переданого набору даних з ОКК в Систему, відбувається успішна реєстрація / авторизація Зовнішнього користувача в Системі або, у випадку, якщо передано не всі обов’язкові дані, Зовнішньому користувачу на Сайті відображається:

* повідомлення з переліком даних, яких не вистачає, та з проханням дозаповнити їх в Організації-реєстраторі (див. Рисунок 13 Повідомлення про нестачу даних обов’язкових полів в обліковому записі Зовнішнього користувача) – у випадку, якщо поточними налаштуваннями сесії визначено, що користувач не може вручну заповнювати дані;
* форма реєстрації Зовнішнього користувача, у якій відображені дані по переданим полям та підсвічені червоним кольором обов’язкові для заповнення поля, по яким не було передано даних з ОКК – у випадку, якщо Адміністратором у налаштуваннях поточної сесії було встановлено дозвіл на ручне заповнення даних користувачем (встановив відмітку у полі «Дозволити ручне заповнення обов’язкових даних користувача, що не були отримані від зовнішнього джерела).


Таблиця 9. Набір даних користувачів, що передаються з ОКК

Назва параметра запитуТип параметраОпис параметра Примітки
oid string Ідентифікатор Користувача ОКК Формується автоматично засобами БД.
lastName string Прізвище
firstName string Ім'я
middleName string По-батькові
birthDay date День народження Користувача  ОКК
gender string Стать Значення вказує Сервіс авторизації.

Може приймати значення:

“Чол.” – чоловік

“Жін.” – жінка
phoneNumber string Номер мобільного телефону Дані в форматі «+380 та 9 цифр» / «380 та 9 цифр» / «0 та 9 цифр»
e-mail string Електронна адреса  *@*.*
ipn integer ІПН – Реєстраційний номер особової картки платника податківУ випадку редагування в профілі користувача в ОКК, перевірка на наявність лише цифр.

Формат: “XXXXXXXXXX”

Приклад: “123456799”
passport string Серія та номер  документа Документом може бути паспорт громадянина Україні чи посвідка на проживання
adress_reg string Адреса  реєстрації Дані записані в окремі поля “city”, “type”, “state”, “flatNo, “street”, “country”, “houseNo”
adress_live string Адреса проживання Дані записані в окремі поля “city”, “type”, “state”, “flatNo, “street”, “country”, “houseNo”


Таблиця 10. Структура запису про операцію надання послуги

Назва параметра запитуТип параметраОпис параметра Примітки
oid string Ідентифікатор Користувача ОКК   Ідентифікатор Користувача ОКК, з яким пов`язане замовлення послуги. Ідентифікатор забезпечує зв’язок між записом операції  по обробці послуги та Користувачем ОКК.
content оbject Додатковий контент Інформаційний зміст, що являється предметом операції (предмет операції).

ID користувача в Системі, ID проекту, Назва проекту, Бюджет, Тип проекту.
category string Категорія послуги Категорія проекту, за який голосував користувач
clientcreated_at string Дата  та час створення запису на стороні постачальника послугиДата та час створення запису про операцію на стороні постачальника послуги, представлені строковим типом запису по ISO-8601 (http://apiux.com/2013/03/20/5-laws-api-dates-and-times/)

4.2.5 Модуль відображення проектів на реалізації по стадіях

Мета створення модулю: відобразити основні стадії реалізації проекту-переможця і проходження ним в часі цих стадій для більш якісного контролю реалізації з боку громадськості. Попередньо Модератор заповнює довідник етапів, встановлює кожному проекту послідовність необхідних етапів і має можливість після закінчення кожного етапу викласти звіт про його виконання і відзначити етап, як пройдений. На сторінці проекту зі статусом “На реалізації” заявляється блок “Реалізація”  в історії проекту для демонстрації його етапів. На Рисунок 14 Блок «Реалізація по етапам» в адмінпанелі зображена вкладка “Реалізація по етапам” в картці проекту в  адмінпанелі, яка доступна в АРМі Адміністратора та Модератора. При завершенні певного етапу реалізації проекту, Модератор в даній вкладці:

  • Обирає даний етап реалізації;
  • Завантажує файли, що підтверджують реалізацію (звіти, фото тощо);
  • За потреби, додає коментар в необов’язкове поле «Коментар»;
  • Ставить відмітку “Реалізовано” по даному етапу.


Рисунок 14 Блок «Реалізація по етапам» в адмінпанелі На Рисунок 15 Блок «Реалізація по етапам» на сторінці проекту справа в блоці «Історія проекту» відображено реалізацію проекту по етапах. Відображається:

  • назва етапу; 
  • коментар Модератора; 
  • клікабельні назви файлів, за якими можна їх завантажити.


Рисунок 15 Блок «Реалізація по етапам» на сторінці проекту Весь опис процесів відображення проектів на реалізації по стадіях описаний в Таблиця 11. Процес відображення проектів на реалізації по стадіях.
Таблиця 11. Процес відображення проектів на реалізації по стадіях

Процес Учасники Опис процесу
1. Заповнення довідника “Етапи реалізації” Модератор У розділі “Довідники”  - “Етапи реалізації” головного меню адміністративної панелі Модератор задає набір всіх можливих етапів реалізації для всіх проектів і визначає номер кожного етапу в послідовності за замовчуванням. (див. Рисунок 14 Блок «Реалізація по етапам» в адмінпанелі)
2. Додавання проектам-переможцям схеми реалізації Модератор
\\ На Сайті у картці кожного проекту, що отримав статус “На реалізації”, на вкладці “Реалізація” (Див. Рисунок 14 Блок «Реалізація по етапам» в адмінпанелі) Модератор додає етапи реалізації по проекту, вибираючи їх з довідника і зберігає за допомогою кнопки "Зберегти". \\ 
3.Зміна етапу і публікація проміжного звіту


Модератор По мірі завершення кожного етапу Модератор в картці проекту (меню “Проекти” – “Список проектів” – вкладка “Реалізація”)  встановлює по кожному реалізованому етапу відмітку «Реалізовано» і може в необов'язковому порядку прикласти звіт, фото та документи за допомогою кнопки “Додати звіт” (див. Рисунок 14 Блок «Реалізація по етапам» в адмінпанелі). Після цього проект переходить на наступний етап реалізації.

Кнопка викликає форму додавання звіту по етапу, де Модератор вносить коментар і прикладає файли звіту форматів *pdf і *jpg. По кнопці “Зберегти” звіт додається в Систему і стає доступним для перегляду і завантаження Зовнішнім користувачам Системи.

Після додавання файлів звіту кнопка “Додати звіт” змінюється на “Звіт”. Модератор в подальшому може переглянути раніше додані файли, видалити або додати додаткові файли. При завершенні останнього етапу статус проекту змінюється у Системі на “Реалізований”.
4.Перегляд етапів реалізації Зовнішні користувачі
\\ Користувач заходить на Сайт, обирає в меню “Переглянути проекти” будь-який з проектів зі статусом “На реалізації” і в розділі “Історія” (права частина екрану), в блоці “Етап “На реалізації” може побачити як минулі етапи реалізації, так і майбутні, а також файли звітів і коментарі до тих етапів, які вже завершилися в разі, якщо Модератор їх додав раніше.\\ 



\\  (Див. Рисунок 15 Блок «Реалізація по етапам» на сторінці проекту).\\ 


В довіднику “Етапи реалізації” Модератор додає нові статуси реалізації проектів по стадіях. Модератор може додавати й інші етапи реалізації в разі необхідності. За замовчуванням в Систему додані статуси, які позначають відповідні етапи реалізації проекту, представлені в Таблиця 12. Етапи реалізації проектів.  


Таблиця 12. Етапи реалізації проектів

Назва етапу (статусу)Опис етапу
Підготовчий Розробка технічних вимог по проекту
Тендер Вибір підрядників, що будуть виконувати роботи по реалізації проекту згідно описаних технічних вимог. Вибір проводиться через тендер або процедуру допорогових закупівель.
Поставка / розробка Закупівля необхідних компонентів / виробництво / розробка функціональності / розробка проектної документації
Монтаж / впровадження Монтаж готових елементів, підготовка до запуску

4.2.6 Модуль комбінованого геокодингу

У Модулі комбінованого геокодингу розробляється таке:

  • Додається можливість підключати такі сервіси геокодингу як Open Street Map Nominatim (openstreetmap.org), Visicom (visicom.ua), Google Maps (maps.google.com);
  • Передбачаються варіанти підключення різних режимів  (паралельний або послідовний) пошуку адрес і введення можливості задання пріоритетів при використанні декількох систем;
  • В АРМ Адміністратора додається доступ до вкладки “Системи геокодингу” довідника “Місто”;
  • Передбачається можливість інтеграції з ІАС «Майно» та можливість підключення карти ІАС “Майно” в основу “Мапи проектів”.

Система геокодингу здійснює пошук за адресами баз даних провайдерів сервісу геокодингу (таких як Open Street Map Nominatim, Visicom, Google Maps) та конвертує їх в координати для подальшого відображення на мапі. Система комбінованого геокодингу здійснює одночасний або послідовний пошук (в залежності від налаштувань) по базах даних провайдерів сервісу геокодингу та знаходить найбільш оптимальне значення координат. Таким чином гарантується відповідність знайденої адреси до фактичного розташування об’єкта за певною адресою. Опис панелі налаштувань комбінованого геокодингу поданий в Таблиця 13. Опис функцій панелі налаштувань сервісів геокодингу. Система має розпізнавати будь-які адреси, які вводяться Користувачем та Модератором/Адміністратором: адреса проживання користувача, адреса реєстрації користувача, адреса проекту. Усі налаштування комбінованого геокодигу в Системі здійснює Адміністратор. Модератору дані налаштування в його АРМі не доступні. Для налаштування Адміністратором геокодингу в його АРМ створюється вкладка “Сервіси геокодування” в довіднику “Міста” (Див. Рисунок 16 Вкладка «Сервіси геокодування» в довіднику «Місто») Вкладка має наступні параметри для налаштування:

  1. Режим пошуку (послідовний, паралельний).
  2. Підключення кожної з систем геокодингу:
  • Встановлення/зняття відмітки біля назви системи геокодингу;
  • Додавання API-ключа в разі потреби;
  • Визначення пріоритету в пошуку.

На Рисунок 16 Вкладка «Сервіси геокодування» в довіднику «Місто» зображена вкладка «Сервіси геокодування», яка доступна в АРМі Адміністратора. В ній Адміністратор здійснює налаштування параметрів комбінованого геокодингу згідно з описом в Таблиця 13. Опис функцій панелі налаштувань сервісів геокодингу. Має бути доданий опис режимів пошуку біля назв режимів у вкладці «Системи геокодингу» в довіднику «Місто»:

  • Паралельний (буде опитувати всі ввімкнені сервіси одночасно, брати дані з найбільш пріоритетного та доповнювати даними з інших джерел згідно пріоритету).

При включенні режиму «Паралельний» буде здійснюватися пошук адреси по всім системам геокодингу, по яким проставлена відмітка. При цьому спочатку буде здійснюватися пошук з системи геокодингу з пріоритетом “3” (найвищим пріоритетом), потім відповідно з пріоритетом “2” та пріоритетом “1”. Всі знайдені варіанти запису адреси з усіх трьох систем будуть відображатися у випадаючому списку в полі, куди здійснюється введення адреси. 

  • Послідовний (опитується спочатку найбільш пріоритетне джерело, якщо в ньому було щось знайдено — отримуються результати, якщо ні — переходимо до іншого).

При включенні режиму “Послідовний” буде здійснюватися пошук адреси спочатку з системи геокодингу з найвищим пріоритетом “3”. В разі виявлення хоча б одного результату запису адреси він з’явиться у випадаючому списку в полі, куди здійснюється введення адреси і пошук на цьому буде зупинено. Якщо адресу не було знайдено в системі геокодингу з найбільшим пріоритетом “3”, відбувається пошук адреси в системі геокодингу з пріоритетом “2”. Якщо не знайдено в ній – здійснюється перехід до пошуку адреси в системі геокодингу з найменшим пріоритетом “1”:

  • якщо пошук адреси в ній успішний – вона з’являється у випадаючому списку поля, куди здійснюється введення адреси,
  • якщо пошук – не успішний, у випадаючому полі відображається текст “Немає результатів”.




Рисунок 16 Вкладка «Сервіси геокодування» в довіднику «Місто»             В Системі розроблений відкритий програмний інтерфейс, за допомогою якого ІАС “Майно” отримує від Системи дані для відображення по проектам, такі, як назва проекту, категорія проекту, його бюджет, поточний статус у Системі, автор проекту. На Рисунок 17 Поле «Адреса растрових тайтлів» у вкладці «Інші налаштування» довіднику «Місто» зображено макет створеного поля «Адреса растрових тайтлів для leaflet для інтеграції з ІАС «Майно» для відображення мапи проектів на картографічній основі ІАС «Майно». Дані можуть змінюватися залежно від налаштувань. Поле доступно в АРМі Адміністратора в довіднику «Місто» у вкладці «Інші налаштування».
Рисунок 17 Поле «Адреса растрових тайтлів» у вкладці «Інші налаштування» довіднику «Місто» Опис панелі налаштувань геокодингу для підключення комбінованого геокодингу наведено в Таблиця 13. Опис функцій панелі налаштувань сервісів геокодингу.
Таблиця 13. Опис функцій панелі налаштувань сервісів геокодингу

Налаштування Учасники Опис налаштування
- Режим пошуку Адміністратор В Системі додаються два режими пошуку:

* Паралельний (буде опитувати всі ввімкнені сервіси одночасно, брати дані з найбільш пріоритетного та доповнювати даними з інших джерел згідно пріоритету)
* Послідовний (опитується спочатку найбільш пріоритетне джерело, якщо в ньому було щось знайдено — отримуються результати, якщо ні — опитується джерело з нижчим пріоритетом).

Адміністратор обирає потрібний режим пошуку.

При відкритті даної вкладки за замовчуванням Адміністратору відображається вибір режиму «Послідовний».
- Перелік провайдерів сервісу геокодингуАдміністратор, МодераторПерелік провайдерів сервісу геокодингу складається з наступних:

* Open Street Map Nominatim;
* Visicom;
* Google Maps.

Для кожного з провайдерів доступні такі налаштування:

- Перемикач – дозволяє увімкнути/вимкнути пошук по базі даних певного провайдера.
- API-ключ (в разі потреби) – дозволяє ввести API-ключ, у разі якщо провайдер потребує його введення для належної роботи.
- Пріоритет в пошуку – дозволяє визначити пріоритет пошуку у разі Послідовного пошуку таким чином, щоб пошук у першу чергу здійснювався за провайдерами з найбільшим значенням поля «Пріоритет в пошуку». Адміністратор вказує в полі «Пріоритет в пошуку (більше – вище)»  цілі числа для кожної із систем геокодингу. Найвищий пріоритет – 3, середній пріоритет – 2, найнижчий пріоритет – 1.
- Збереження налаштування і перевірка
Адміністратор - Після заповнення всіх даних Адміністратор натискає «Зберегти» в довіднику «Місто». 
- Далі для здійснення перевірки включення систем геокодингу Адміністратор переходить в розділ «Користувачі», натискає «Додати користувача» і в полях «Адреса реєстрації», «Адреса проживання» вводить по три випадкові адреси в межах України. Дані адреси мають з’явитися у випадаючому списку і це вважається успішною перевіркою налаштування.
- Потім переходить в «Проекти» - «Перелік проектів», натискає «Додати проект» і в полі «Адреса» вводить по три випадкові адреси в межах України. Дані адреси мають з’явитися у випадаючому списку і це вважається успішною перевіркою налаштування.
- Інтеграція з ІАС “Майно”
Адміністратор Для інтеграції з ІАС “Майно”:

1. В довіднику “Місто” на вкладці «Інші налаштування» створюється  текстове поле “Адреса растрових тайлів для leaflet” (див. Рисунок 17 Поле «Адреса растрових тайтлів» у вкладці «Інші налаштування» довіднику «Місто»).

2. Адміністратор для відображення топографічної основи ІАС «Майно», в даному полі вказує посилання:

https://gis.kyivcity.gov.ua/ua/map/#map=14//50.49325508951392//30.48989295959473&&layer=9635591070826271-v:1%7Cop:1//1618120928502222058-v:1

3. Після цього натискає «Зберегти» в довіднику.

4. Перевіряє коректне відображення Мапи проектів на Сайті в розділі «Переглянути проекти» - «На мапі».

4.2.7 Модуль управління статичними елементами

В процесі розробки модулю створюються наступні складові:

  • відображення в верхньому і нижньому (footer)  меню розділів зі списку;
  • перейменування розділів меню в рамках заданого обмеження за кількістю символів;
  • додавання нових сторінок через меню адміністративної панелі з виведенням їх в розділ “Допомога”;
  • додавання нових сторінок з використанням створеного шаблону “Відображення відео” із завантаженням на них відео-контенту в розділі “Допомога”;
  • редагування Модератором текстів на головній сторінці Сайту;
  • створення текстових підказок під кожним етапом процесу з можливістю їх зміни Модератором;
  • додавання логотипу міста  в верхню частину головної сторінки з можливістю його заміни в адміністративній панелі.

На Рисунок 18 Перейменування розділів меню та зміна назв заголовків і підзаголовків за допомогою довідника «Переклади» відображено розділ “Довідники” – “Переклади”. В Системі створюється менеджер зміни назв задля заміни назви розділів і підрозділів на Сайті. 

Рисунок 18 Перейменування розділів меню та зміна назв заголовків і підзаголовків за допомогою довідника «Переклади» На Рисунок 19 Додавання текстової сторінки в розділі «Контент» - «Статичні сторінки» зображено можливість  додавання різних статичних сторінок в розділі «Контент» - «Статичні сторінки». Доробки розділу дають можливість створювати сторінки, які будуть відображатися на Сайті як окремі підрозділи розділу «Про проект». Наразі в Системі можна створювати лише дві статичні текстові сторінки:

  • Правила участі
  • Додаткова інформація

Рисунок 19 Додавання текстової сторінки в розділі «Контент» - «Статичні сторінки»
На Рисунок 20 Відображення текстових підказок до етапів на сайті наведено приклад, як буде відображатися підказка до етапу, яка буде відображатися при наведенні курсором на етап на timeline на Сайті. Всі підказки доступні для редагування Модератором в його АРМі протягом всієї сесії та до її початку. Рисунок 20 Відображення текстових підказок до етапів на сайті
На Рисунок 21 Поле «Логотип» у довіднику «Місто» зображено, як здійснюється додавання логотипу у поле «Логотип» в довіднику «Місто» в АРМі Модератора. Модератор завантажує в нього один файл формату .jpeg або .png. розміром до 10 МБ. До початку та під час всієї сесії Модератор може змінювати зображення. Завантажений логотип буде відображатися у верхній частині головної сторінки на Сайті. 
Рисунок 21 Поле «Логотип» у довіднику «Місто» Опис складових модуля управління статичними елементами поданий в Таблиця 14. Складові модуля управління статичними елементами.
Таблиця 14. Складові модуля управління статичними елементами

Складові модуля Учасники Опис етапу
- Відображення верхнього і нижнього меню на Сайті Модератор В адмінпанелі в меню “Довідники” – “Міста” переходить в режим редагування запису (кнопка “Редагувати”) і в картці міста переходить на вкладку “Інші налаштування”.

У списку “Розділи головного меню” Модератор може включити/ відключити відображення будь-якого розділу і / або підрозділу зі списку (з верхнього меню):

1. ГБК

2. Переглянути проекти

3. Про проект: Загальна інформація; Правила участі; Додаткова інформація; Статистика

3.  Допомога: Нормативно-правова база; Бланки для завантаження; Інструкції; Інформація для довідок; Макети для реклами

4. Контакти

У списку «Розділи допоміжного меню» Модератор може відключити відображення будь-якого розділу зі списку (з нижнього меню):

- Нормативно-правова база;
- Бланки для завантаження;
- Інструкції;
- Інформація для довідок;
- Макети для реклами
- Інші пункти, які може додати Модератор в меню “Допомога”.

Відключення проводиться шляхом зняття відмітки по тому розділу, який необхідно відключити.

В процесі розробки і експлуатації перелік розділів може змінитися.

У результаті даних налаштувань меню відображається зверху Сайту і знизу у футері Сайту.
- Перейменування розділів в меню Модератор Для перейменування будь-якого розділу меню Модератор переходить в адмінпанелі в меню «Довідники» - «Переклади» (див. Рисунок 18 Перейменування розділів меню та зміна назв заголовків і підзаголовків за допомогою довідника «Переклади»)

За допомогою кнопки «Додати зміну назви» він викликає форму зміни найменування. У полі «ID» Модератор починає вписувати поточне найменування необхідного розділу меню до тих пір, поки Система не запропонує відповідні варіанти в списку. Регістр враховується.

Після вибору того розділу, що має бути перейменований, із запропонованих пунктів, Модератор вписує в поле «Значення» нове найменування і зберігає зміни натискаючи  «Зберегти».
- Створення текстової сторінки в розділі «Допомога»Модератор, СистемаМодуль для створення користувацьких текстових сторінок був раніше реалізований в рамках Системи.

Для створення сторінки в адмінпанелі потрібно перейти в розділ меню «Контент» - «Статичні сторінки» і викликати форму додавання кнопкою «Додати Статичну сторінку» (див. Рисунок 19 Додавання текстової сторінки в розділі «Контент» - «Статичні сторінки»).

В рамках даного завдання створена таким чином сторінка повинна додаватися Системою в головне меню Сайту в розділ «Допомога» останнім по порядку пунктом. Заголовок сторінки є пунктом меню «Допомога» (назвою підрозділу розділу «Допомога» меню).

Крім того, при створенні Сторінки кнопкою «Додати Статична сторінка» Модератору необхідно буде вибрати тип сторінки:

1) Текстовий;

2) Відео.

Для текстової сторінки слід вибрати тип сторінки «Текстовий».
- Створення сторінок з шаблону «Відображення відео»Модератор Для створення сторінки в адмінпанелі потрібно перейти в розділ меню «Контент» - «Статичні Сторінки» і викликати форму додавання кнопкою «Додати Статична сторінка».

Далі Модератор:

* обирає тип сторінки «Відео»;
* вказує для неї заголовок;
* в поля  «Відео» (до 20 шт.) додає посилання на ресурс, де завантажений відеофайл, що має бути доданий;
* додає заголовок кожного відео-файлу.

Сторінка додається вниз з меню розділу «Допомога», заголовок сторінки є назвою пункту меню розділу «Допомога» (назвою підрозділу розділу «Допомога» меню).
- Редагування тексту на головній сторінці Модератор Для зміни текстових значень на головній сторінці Модератор переходить в адмінпанелі в меню «Довідники» - «Переклади» (див. Рисунок 18 Перейменування розділів меню та зміна назв заголовків і підзаголовків за допомогою довідника «Переклади»).

Таким чином модератор може змінювати такі тексти на головній сторінці:

* «Платформа реалізації ідей для покращення твого міста»
* «Архів проектів»
* Назви етапів на timeline: «Подання», «Розгляд і доопрацювання», «Голосування», «Оголошення переможців», «Планування і реалізація».

За допомогою кнопки «Додати зміну назви» він викликає форму зміни найменування. У блоці «ID» Модератор починає вписувати поточне найменування необхідного текстового заголовку до тих пір, поки Система не запропонує відповідні варіанти в списку. Регістр враховується. Після вибору із запропонованих пунктів Модератор вписує в поле «Значення» нове найменування і зберігає зміни, натискаючи  «Зберегти».
- Редагування текстових підказок на timeline Модератор Текстові підказки з'являються при наведенні курсору на етапи процесу, розташовані на головній сторінці ресурсу над галереєю проектів у вигляді timeline (див. Рисунок 20 Відображення текстових підказок до етапів на сайті)

Для перейменування текстових підказок Модератор переходить в адмінпанелі в меню «Довідники» - «Переклади».

За допомогою кнопки «Додати зміну назви» він викликає форму зміни найменування. У полі «ID» Модератор починає вписувати поточне найменування необхідної підказки до тих пір, поки Система не запропонує відповідні варіанти зі списку усіх існуючих підказок. Регістр враховується. Після вибору текстового значення із запропонованих пунктів Модератор вписує в поле «Значення» нове найменування і зберігає зміни, натискаючи  «Зберегти».

Відредаговані підказки відображаються  на головній сторінці Сайту: підказка до активного етапу відображається при наведенні на блок активного етапу (частина timeline та назва етапу).

Підказка є роз’ясненням того, що відбувається в рамках даного етапу. За замовчуванням в Системі додані підказки до етапів Громадського бюджету в  

Таблиця 15. Підказки етапів на Timeline, додані в Систему по замовчуванню.
- Додавання логотипу міста Модератор Для додавання логотипу Модератор в адмінпанелі в меню «Довідники» - «Міста» переходить в режим редагування запису «Місто»  (кнопка «Редагувати») і в картці міста переходить на вкладку «Загальна інформація».

Модератор у полі «Логотип» додає логотип міста (див.Рисунок 21 Поле «Логотип» у довіднику «Місто»).

Вимоги до файлу:

* формат файлу – *jpg, *png,
* розмір файлу – до 10 Мб.

Після збереження логотип відображається у верхній частині головної сторінки Сайту.

Модератор може змінити логотип протягом всієї сесії.

                                                                                                                                                         Всі підказки для timeline редагуються модератором до та під час сесії в розділі «переклади». Підказки мають пояснювати зміст процесів Громадського бюджету на кожному етапі. За замовчуванням в Систему додані підказки для етапів на timeline, представлені в   Таблиця 15. Підказки етапів на Timeline, додані в Систему по замовчуванню. Таблиця 15. Підказки етапів на Timeline, додані в Систему по замовчуванню

Етап Підказка
ПоданняАвтори вивчають нормативно-правову базу міста, що регулює правила створення проектів. За підтримки команд формують і подають проектні пропозиції. Проекти проходять модерацію, після чого з’являються у системі. Автори збирають підписи на підтримку проектів.
Розгляд і доопрацювання Органи міської влади розглядають проекти на предмет можливості реалізації, дають висновки та поради авторам. У цей час автори можуть доопрацювати власні проекти.
Голосування


Затверджені проекти переходять на етап загальноміського відкритого голосування. Громадян запрошують голосами підтримати пріоритетні для них проекти. Голосування проходить у способи, визначені нормативно-правовою базою міста.
Оголошення переможців Електронна система «Громадський проект» формує і відображає  рейтинг проектів за кількістю голосів в розділі «Проекти» - «Рейтинг проектів». У випадку проведення і офлайн-голосування, голоси з паперових бланків додають у Систему. Список проектів-переможців оприлюднюється після фінального затвердження відповідальними підрозділами.
Планування і реалiзацiя За реалізацію проектів-переможців назначаються відповідальні підрозділи Київської міської влади. На втілення проекту у життя є один бюджетний рік, з урахуванням часу проведення відбору.

4.2.8 Модуль формування команди автора проекту та його прихильників

Мета створення модуля:

  • будь-якому зареєстрованому користувачу подати заявку Автору проекту на включення в команду проекту з текстовим коментарем;
  • Автору проекту прийняти або відхилити заявку з необов’язковим коментарем, які обґрунтовують відмову в разі відхилення;
  • відправляти автоматичні повідомлення Автору проекту на e-mail про заявки прихильників і прихильникам про рішення Автора проекту;
  • відображати контактні дані (телефон, e-mail) Автора проекту і його прихильників один одному;
  • відображати кількість всіх прихильників проекту в картці проекту з можливістю виклику їх повного списку із зазначенням ПІБ, фото, посилання на Facebook-профіль (якщо такий є);
  • в галереї проектів вибрати проекти, що мають кількість прихильників в певному діапазоні (фільтр по числу прихильників) і відключити фільтр;
  • виключити прихильника зі списку Автором проекту.


Автором проекту є Зовнішній користувач, що подав проект у Системі і відповідає таким вимогам:

  • “Мінімальний вік автора”;
  • “Методи реєстрації авторів”;
  • Щодо подання проекту нерезидентами;
  • Заповнив всі поля в анкеті Зовнішнього користувача;
  • Подав проект в Систему;
  • Проект автора має статус відмінний від “Видалений”.

Для реалізації можливості формування команди проекту на сторінці проекту додається вкладка “Прихильники” (Див. Рисунок 24 Демонстрація прихильників (макет) проекту на сторінці проекту), на якій:

  1. Автору проекту буде відображатися:
  • ПІБ автора заявки прихильника;
  • Фото прихильника;
  • Дата отримання заявки від прихильника;
  • Коментар прихильника до заявки;
  • Посилання на Facebook-профіль;
  • Телефон прихильника;
  • E-mail прихильника;
  • Статус заявки з можливістю змінити з випадаючого списку (прийняти рішення по заявці) (див. Рисунок 23 Демонстрація розділу (макет) «Прихильники» для автора проекту).
  1. Всім іншим Зовнішнім користувачам відображаються наступні дані про прихильників проекту (тільки тих, чиї заявки вже погоджені Автором проекту):
  • ПІБ прихильника;
  • Фото прихильника;
  • Посилання на Facebook-профіль прихильника проекту.

Процес додавання Автором проекту прихильника до своєї команди зображений на Рисунок 22 Процес додавання прихильника:


Рисунок 22 Процес додавання прихильника
Долучення прихильників до команди проекту можливе після проходження проектом етапу модерації. Додавання і видалення прихильників можливо на всіх наступних етапах проекту після модерації. Опис етапів процесу формування команди автора проекту та його прихильників поданий в Таблиця 16. Етапи формування команди автора проекту та його прихильників.
Таблиця 16. Етапи формування команди автора проекту та його прихильників

Етапи Учасники Опис етапу
1. Подача заявки прихильника Зовнішні користувачі Користувач:

1. Авторизується в Системі через один із   методів реєстрації/авторизації у Системі.

2. Обирає проект із переліку проектів у розділі “Переглянути проекти” на Сайті.

3. Заходить на сторінку проекту

4. Натискає “Стати прихильником” по проекту.

5. Йому відкривається pop-up з заголовком “Подаючи заявку на долучення до команди проекту, Ви даєте автору проекту можливість бачити Ваші контактні дані і взаємодіяти з Вами для розвитку проекту. Ваше ПІБ, фото і посилання на Facebook-профіль з’являться на сторінці проекту” (див. Рисунок 25 Поле «Коментар» при подачі заявки прихильника). Нижче – обов’язкове текстове поле «Додати коментар» і кнопка «Подати заявку».

6. Після введення коментаря  заявки і натиснення кнопки «Подати заявку» користувач бачить pop-up з текстом «Заявка відправлена. Після її перегляду автором проекту Ви отримаєте повідомлення на Вашу електронну адресу  про його рішення» (див. Рисунок 26 Pop-up після подання заявки прихильника).

7. Дані про надіслану заявку з’являються у вкладці «Прихильники» на сторінці проекту і доступні для перегляду тільки автору проекту (див. Рисунок 23 Демонстрація розділу (макет) «Прихильники» для автора проекту).
- 2.  Модерація заявки Зовнішні користувачі, СистемаНа електронну пошту Автору проекту, що вказана в його обліковому записі в полі «E-mail», автоматично надсилається лист про нову заявку з посиланням на неї та з такими даними прихильника:

* ПІБ;
* Коментар прихильника до заявки;
* Фото;
* E-mail;
* Телефон.

На сторінці проекту у вкладці «Прихильники» автор проекту  бачить:

* ПІБ користувача, що подав заявку;
* Коментар до заявки;
* Поле з поточним статусом заявки. Також у даному полі з обирається випадаючого списку та змінюється автором проекту статус заявки (успішна модерація або неуспішна модерація).

Після прийняття рішення щодо долучення прихильника до команди проекту автор проекту встановлює по заявці статус:

* “Прихильник” - у випадку успішної модерації;
* “Відмовлено” - у випадку неуспішної модерації (див. Рисунок 23 Демонстрація розділу (макет) «Прихильники» для автора проекту).

При виборі статусу “Відхилений” на поточній сторінці в pop-up з’являється необов’язкове поле “Коментар про відхилення”. Після його заповнення Користувач натискає “Зберегти” (див. Рисунок 27 Поле «Коментар» при відмові автора проекту).

Системою автоматично надсилається повідомлення потенційному прихильнику на його E-mail про рішення автора проекту щодо поданої ним заявки.
- Відображення прихильників на сайті Зовнішні користувачі, СистемаЯкщо заявка отримала статус «Прихильник», на сторінці проекту Користувач і Зовнішній користувач, що став прихильником проекту, бачать дані в полях «Телефон» та «E-mail» один одного.

На сторінці проекту збільшується число в полі “Кількість прихильників” на 1. Дані про прихильника доступні всім зовнішнім користувачам: 

* ПІБ прихильника;
* фото прихильника;
* посилання на Facebook-профіль.
- Відображення проекту при фільтрації «Кількість прихильників»Зовнішні користувачі, СистемаНа Сайт в розділі «Переглянути проекти» в блоці фільтрів додається фільтр «Кількість прихильників» з повзунком від 0 до N,

де N – максимальна кількість прихильників по поданим у  поточній сесії проектам.

При виставленні фільтру і натисканні кнопки «Шукати» в галереї відображаються проекти, які мають кількість прихильників, що потрапляє в обраний діапазон.

При натисканні на кнопку «Скинути» фільтр відключається.
- Видалення прихильника з команди Зовнішні користувачі Автор проекту може видалити прихильника з команди (див. Рисунок 28 Процес видалення прихильника автором проекту), поставивши в записі обраного прихильника на сторінці проекту в блоці «Прихильники» статус «Відмовлено».

При обранні такого статусу з’являється необов’язкове поле «Коментар» (див. Рисунок 27 Поле «Коментар» при відмові автора проекту).

Система надсилає прихильнику, що був видалений, листа на його E-mail з текстом:

Шановний користувач.

Дякуємо за вашу прихильність до проекту < номер Посилання на картку проекту в Системі >. Автор  проекту < ПІБ автора > вирішив видалити Вас з команди прихильників проекту з наступним коментарем:

< коментар до видалення >.

Ви завжди можете приєднатися до команд інших проектів.

З повагою,

Адміністрація системи «Громадський проект».

gb.kyivcity.gov.ua

support@gb.kyivcity.gov.ua


На Рисунок 23 Демонстрація розділу (макет) «Прихильники» для автора проекту зображено, яким чином відображається модуль «Прихильник проекту» на сторінці проекту для авторизованого автора даного проекту. Автору доступні контактні дані прихильника та стовпчик з набором статусів для надання / зняття доступів прихильників до команди проекту.   Рисунок 23 Демонстрація розділу (макет) «Прихильники» для автора проекту
На Рисунок 24 Демонстрація прихильників (макет) проекту на сторінці проекту зображено вигляд блоку «Прихильники проекту» для всіх інших Зовнішніх користувачів.
Рисунок 24 Демонстрація прихильників (макет) проекту на сторінці проекту
На Рисунок 25 Поле «Коментар» при подачі заявки прихильника зображено pop-up, який відкривається при натисканні “Стати прихильником” на сторінці проекту. Задля початку комунікації з автором прихильник може додати коментар до своєї заявки на приєднання до команди автора проекту. В pop-up додано текст, що попереджає прихильника про те, що в разі прийняття його до команди, його дані (ПІБ, фото та Facebook-профіль) будуть відображатися на сторінці проекту.   
Рисунок 25 Поле «Коментар» при подачі заявки прихильника На Рисунок 26 Pop-up після подання заявки прихильника зображено pop-up вікно, що з’являється в інтерфейсі для Зовнішнього користувача після того, як він подав заявку на приєднання до команди проекту. В pop-up повідомляється, що автор проекту розгляне заявку і прийме рішення про додання користувача до власної команди.  
Рисунок 26 Pop-up після подання заявки прихильника По отриманій заявці від прихильника на приєднання до команди проекту, у випадку, якщо автор проекту не бажає додавати даного користувача (прихильника) до команди проекту, він може поставити заявці статус «Відхилено» і написати коментар про причину відхилення заявки прихильника. Такий pop-up зображено на Рисунок 27 Поле «Коментар» при відмові автора проекту.  
Рисунок 27 Поле «Коментар» при відмові автора проекту
Процес, що описує видалення прихильника автором проекту, зображений на Рисунок 28 Процес видалення прихильника автором проекту. Видалення прихильника відбувається шляхом встановлення йому відповідного статусу «Відмовлено» в записі обраного прихильника на сторінці проекту в блоці «Прихильники». Також, за потреби, автор проекту може додати коментар про причину видалення прихильника з команди проекту, який буде зазначений у листі прихильнику (див. Пункт 5 Таблиця 16. Етапи формування команди автора проекту та його прихильників).

Рисунок 28 Процес видалення прихильника автором проекту Після отримання відмови від автора проекту, прихильник може безліч разів подавати заявку на долучення до команди даного проекту. Проте у випадку, якщо у Зовнішнього користувача була подана заявка на долучення до команди проекту і по ній встановлено статус «Прихильник, тоді даний користувач по поточному проекту не може повторно подати заявку в прихильники. Заявки на долучення прихильника проекту до команди проекту можуть приймати різні статуси в Системі в залежності від проходження такої заявки по процесам додавання та видалення прихильників проектів. Статуси заявок прихильників в Системі представлені в Таблиця 17. Статуси заявок прихильників. Таблиця 17. Статуси заявок прихильників

Назва статусуПричина отримання
На модерації Виставляється Системою, якщо заявка подана і ще не розглянута користувачем, що подав проект.
Прихильник Виставляється вручну Автором проекту, якщо модерація успішна і автор заявки доданий до прихильників проекту.
Відхилено Виставляється вручну Автором проекту, якщо модерація неуспішна і він не бажає зараховувати в прихильники автора заявки.

Виставляється вручну Автором проекту, якщо він бажає видалити прихильника.

4.2.9 Компонент  із набором функцій для поліпшення роботи користувача з галереєю проектів

Мета створення функцій для поліпшення роботи користувача з галереєю проектів:

  • Виводити розміри бюджетів з поділом груп розрядів;
  • Ввести параметр “Популярні за минулу добу”, який буде розраховуватися Системою та дозволить збільшити залучення користувачів до голосування за проекти Громадського бюджету;
  • Ввести систему тематичних тегів для проектів, де довідник тегів повинен формуватися і редагуватися Модератором Системи. Автор проекту при подачі проекту може вибрати до 5 тегів. У галереї проектів додається  фільтр всіх проектів за обраними тегами;
  • Відображати проекти статусу “На модерації” без вмісту текстових полів в галереї проектів і картці, не видаляючи їх при цьому з Системи.

Для реалізації зазначених функцій були розроблені макети, подані нижче. На Рисунок 29 Роздільник груп розрядів зображено приклад представлення чисел з розподілом на групи розрядів (тисячні), де роздільником виступає пробіл. Рисунок 29 Роздільник груп розрядів
На Рисунок 30 Кнопка «Показати популярні» в галереї проектів зображений параметр «Популярні за минулу добу», який додається в Систему задля інформування Зовнішніх користувачів про те, які проекти є найбільш популярними за останню добу. Параметр позначається через зображення «зірки» на проектах, що були визначені Системою як найбільш популярні за минулу добу. За даним параметром позначку «зірка» отримують 10% проектів, які за минулу добу отримали найбільший приріст голосів. В галереї проектів розробляється фільтр проектів за параметром «Популярні». При виборі даного фільтру відображаються проекти, що визначені Системою як найбільш популярні за минулу добу.
  Рисунок 30 Кнопка «Показати популярні» в галереї проектів
Для того, щоб скинути фільтрацію за параметром «Популярні», Зовнішній користувач натискає «Показати всі проекти», що зображено на Рисунок 31 Кнопка «Показати всі проекти» в галереї проектів. Рисунок 31 Кнопка «Показати всі проекти» в галереї проектів Також, задля зручності пошуку проектів за окремими об’єктами / сферами / напрямками діяльності тощо в Системі додається можливість пошуку проектів за тегами (див. Рисунок 32. Теги проектів (макет)). Зовнішній користувач може відфільтрувати проекти в галереї проектів за окремими тегами. Можна обрати один, кілька або ж всі теги відразу.  
Рисунок 32. Теги проектів (макет) В рамках існуючої функціональності в Системі не передбачено відображення на Сайті проектів, що мають статус «На модерації» чи «Уточнюється автором». При переході за посиланням на проект з одним із таких статусів користувачам відображається повідомлення «Дана сторінка не існує». В результаті у користувачів виникало питання, чому проект видалений із Системи. Тому задля інформування користувачів, що проект знаходиться на модерації, розробляється логіка відображення проекту зі скороченим вмістом, відповідно до Рисунок 33 Сторінка проекту зі статусом «На модерації».

Рисунок 33 Сторінка проекту зі статусом «На модерації» Опис складових компоненту функцій для поліпшення роботи користувача з галереєю проектів представлений в Таблиця 18. Функції для поліпшення роботи користувача з галереєю проектів.
Таблиця 18. Функції для поліпшення роботи користувача з галереєю проектів

Складова Опис  складової
- Розмір бюджету з групами розрядів Відображати роздільник груп тисячних розрядів (пробіл) в наступних чисельних полях на Сайті (див. Рисунок 29 Роздільник груп розрядів):

* “Бюджет” (на сторінці проекту);
* “Бюджет” (в галереї проектів);
* “На суму” (розділ “Статистика”);
* Кількість голосів за категоріями (на діаграмі “Голосів за категоріями” у розділі “Статистика”).
- Фільтр “Популярні за минулу добу”

- Для розрахунку параметру “Популярні за минулу добу” кожен день о 00.00 (один раз на добу) Система перераховує кількість голосів, яку отримали проекти за попередню добу. При розрахунку даного параметру береться значення «Кількість голосів» по проекту. Система сортує всі проекти за зменшенням кількості голосів і 10% проектів, які набрали найбільшу кількість голосів, отримують відмітку «Популярний» (див. Рисунок 30 Кнопка «Показати популярні» в галереї проектів). При цьому по тим проектам, які мали відмітку «Популярний» за попередню добу і не отримали дану відмітку при поточному розрахунку параметру “Популярні за минула добу”, дана відмітка знімається.
- Доопрацьовується галерея проектів і на Сайті у розділі “Переглянути проекти” у галереї проектів додається  фільтр “Показати популярні”. При встановленні даного фільтру в галереї проектів відображаються тільки ті проекти, що мають відмітку “Популярний”.
- Щоб вимкнути фільтр по популярності проектів необхідно скористатися кнопкою “Показати всі проекти” (див. Рисунок 31 Кнопка «Показати всі проекти» в галереї проектів), яка з'являється замість кнопки “Показати популярні” в момент, коли фільтр включений.
- Тематичні теги для проектів
Для забезпечення додавання тегів по проектам та відбору проектів по заданим тегам:

1. У розділ “Довідники” в адмінпанелі додається довідник “Теги”. Даний довідник заповнює значеннями Модератор, додаючи їх за допомогою кнопки “Додати тег”. Кількість можливих тегів в довіднику необмежена, рекомендована кількість – 30-60 шт.

2. При створенні проекту у автора проекту з’являється можливість вказати по проекту до 5 тегів шляхом вибору зі списку тегів (довідник “Теги”).

3. При модерації проекту Модератор має можливість змінити теги по проекту. Для цього Модератор в меню адмінпанелі “Проекти” – “Список проектів” обирає потрібний проект і відкриває його за допомогою кнопки “Редагувати”. На вкладці “Загальне” знаходиться перелік тегів, який Модератор може змінити, якщо натисне “Редагувати”, або доповнити новим тегом, якщо натисне “Додати тег”.

4. При відображенні проекту на Сайті всі зовнішні користувачі можуть бачити теги проекту в картці проекту.

5. В галереї проектів додається перелік тегів у верхній частині сторінки, з можливістю фільтрації проектів за обраними тегами. В фільтрі можна обирати один, кілька або всі теги і в галереї проектів будуть демонструватися проекти, в яких наявний хоча б один обраний тег з фільтру (див. Рисунок 32. Теги проектів).
- Відображення проекту на Сайті зі статусом “На модерації” Проекти зі статусом “На модерації” (незалежно від того, на якому етапі вони такий статус отримали) відображаються на Сайті у наступному вигляді.

В галереї проектів (маленька картка проекту) відображаються:

* Номер;
* Категорія;
* ПІБ автора (якщо є його профіль на Facebook, то ПІБ являє собою активне посилання на профіль у Facebook);
* Дата подачі проекту;
* Кількість зібраних електронних підписів (якщо вони є);
* Бюджет проекту.

Заголовок такої картки проекту є посиланням для переходу в повну картку проекту.

На сторінці проекту відображається (див. Рисунок 33 Сторінка проекту зі статусом «На модерації») :

* Номер;
* Категорія;
* ПІБ автора (якщо є його профіль на Facebook, то ПІБ являє собою активне посилання на профіль у Facebook);
* Дата подання проекту;
* Кількість зібраних електронних підписів (за наявності);
* Бюджет проекту;
* Район;
* Адреса.

Назва проекту, опис, всі додаткові поля, включаючи фото і вкладені документи, на Сайті не відображаються.

Під назвою проекту відображаєтся текст “Проект N <номер проекту> знаходиться на модерації”.

Блок «Історія проекту» залишається на сторінці проекту, в ньому відображається історія змін по проекту.

В галереї проектів можна фільтрувати проекти за статусом “На модерації”.

4.2.10 Компонент функцій для Модераторів щодо поліпшення контролю за процесом виборів проектів

Мета розробки компоненту функції для Модераторів щодо поліпшення контролю за процесом виборів проектів:

  • Додавати в довідник відповідальних підрозділів електронні адреси для відправки на них повідомлень. При зміні у проекту статусу на “На розгляді” відповідному підрозділу, за яким закріплено проект, повинно формуватися та приходитиме автоматичне повідомлення на E-mail про те, що необхідно провести оцінку наступного проекту з посиланням на картку проекту в системі, а також буде вказуватися критичний термін у відповідності з термінами етапів процесу;
  • В адміністративній панелі налаштувати власний mail сервер;
  • Додати в адміністративній панелі до блоку з E-mail повідомленнями можливість Модератору  формувати та відправляти лист довільного змісту (текстове, без використання змінних Системи) групі користувачів з певного списку:
  • автори проектів поточного конкурсу;
  • автори всіх років;
  • підписанти за проекти поточного конкурсу;
  • підписанти всіх років;
  • користувачі, які голосували за проекти поточного конкурсу;
  • користувачі, які голосували за проекти всіх років;
  • всі користувачі. 
  • Блокувати Модератора, усуненого від процесу.
  • Додавати в блок “Статистика” адміністративної панелі статистику по реєстрації з різних типів пристроїв.
  • Відображати кількість проектів поточного конкурсу за категоріями при виборі конкретного району у вкладці фільтрів адміністративної панелі.


Для реалізації відправки повідомлень на пошту ВСП в Системі реалізується додання відповідного поля «E-mail» для введення email, на який надсилатимутися дані по проекту в запис відповідального підрозділу згідно з Рисунок 34 Поле «Email» у записі відповідального підрозділу. Рисунок 34 Поле «Email» у записі відповідального підрозділу
На Рисунок 35 Вкладка «Налаштування пошти» в довіднику «Місто» зображено макет функції, що додає можливість створювати власний mail-сервер з наступними параметрами:

  • Поштова адреса відправника;
  • Ім’я відправника;
  • Host;
  • Порт;
  • Логін;
  • Пароль;
  • Засіб шифрування.


Рисунок 35 Вкладка «Налаштування пошти» в довіднику «Місто» В Системі надається можливість Модератору редагувати тему та зміст листів, що надсилається користувачам у відповідних випадках у Системі. В процесі доробок буде надано можливість Модератору відправляти листи довільного змісту на будь-яких етапах сесії відповідним групам користувачів. На Рисунок 36 Кнопка «Додати користувацький лист» в розділі «Шаблони листів» показано інтерфейс з кнопкою “Додати користувацький лист”, за допомогою якої Модератор може відкрити корму створення такого листа. Рисунок 36 Кнопка «Додати користувацький лист» в розділі «Шаблони листів»
В разі, якщо одного з Модераторів усунено від участі в процесі Громадського бюджету, то Модератор, якому Адміністратором надано дозвіл «Керувати адміністраторами», може заблокувати доступ усуненому Модератору, поставивши в його обліковому записі відмітку «Заблокований», як це зображено на Рисунок 37 Відмітка «Заблокований» в записі Модератора.
Рисунок 37 Відмітка «Заблокований» в записі Модератора Опис функцій Системи для модераторів щодо поліпшення контролю за процесом виборів проектів, що будуть розроблені, представлений в Таблиця 19. Функції для модераторів щодо поліпшення контролю за процесом виборів проектів.
Таблиця 19. Функції для модераторів щодо поліпшення контролю за процесом виборів проектів

Складова компоненту Опис складової
- Робота з ВСП В адміністративній панелі в довідник «Відповідальні підрозділи» додається поле «E-mail», воно доступне для заповнення по кожному підрозділу (див. Рисунок 34 Поле «Email» у записі відповідального підрозділу).

При зміні статусу проекту  на «На розгляді» по даному проекту формується лист згідно шаблону і відправляється на E-mail відповідального підрозділу, зазначеного у відповідному полі в картці проекту, якщо E-mail є у записі довідника.

Для даної розсилки створюється окремий шаблон у розділі адмінпанелі «Контент» - «Шаблони листів», який може редагувати Модератор. 

Шаблон даного листа:

«Доброго дня.

На розгляд надійшов проект № <номер проекту>  «<Назва проекту>» (посилання на проект в адмінпанелі).

Проект потрібно оцінити на можливість реалізації і заповнити лист експертної оцінки.

Надати висновок щодо даного проекту необхідно до <Дата початку голосування>».
- Власний mail-сервер Для того, щоб здійснювати відправку повідомлень користувачам системи з власного поштового сервера, зберігати і переглядати історію відправки повідомлень, необхідно провести налаштування параметрів власного поштового сервера в Системі.

Ця функція доступна тільки в АРМі Адміністратора.

Для налаштування mail-серверу необхідно в адміністративній панелі в меню «Довідники» - «Міста» перейти в режим редагування міста (натиснути «Редагувати») і відкрити вкладку «Налаштування пошти» (див. Рисунок 35 Вкладка «Налаштування пошти» в довіднику «Місто»).




Налаштування має наступні параметри (поля):

* Поштова адреса відправника – email-адреса, з якої будуть відправлятися листи;
* Імя відправника – імя, яке буде вказано в якості відправника листа;
* Host – адреса поштового сервера;
* Порт – числовий номер порту, на якому знаходиться поштовий сервер;
* Логін – логін для доступу на поштовий сервер;
* Пароль – пароль для доступу на поштовий сервер;
* Засіб шифрування – засіб шифрування, який використовує поштовий сервер (наприклад SSL).

Приклад:

* Поштова адреса відправника: support@gb.kyivcity.gov.ua
* Ім’я відправника: «Громадський проект»
* Host: smtp.ukr.net
* Порт: 993
* Логін: kyiv.pb.login
* Пароль: 123456
* Засіб шифрування: захищене SSL
- Формування листів В розділі меню адмінпанелі «Контент» - «Шаблони листів» додається  кнопка «Створити користувацький лист» (див. Рисунок 36 Кнопка «Додати користувацький лист» в розділі «Шаблони листів»).

У вікні створення листа відображати наступні поля:

* Заголовок (текстове поле);
* Текст листа (текстове поле);
* Група користувачів:
* Автори проектів поточного конкурсу;
* Автори всіх років;
* Підписанти за проекти поточного конкурсу;
* Підписанти всіх років;
* Користувачі, які голосували за проекти поточного конкурсу;
* Користувачі, які голосували за проекти всіх років;
* Всі користувачі. 

Модератор заповнює всі поля, обирає групу користувачів і одну з трьох можливих дій:

1) «Надіслати зараз» - лист відправляється зазначеним користувачам в той же момент.

2) «Зберегти як шаблон» - лист додається як шаблон в загальний перелік шаблонів листів. Щоб відправити його в подальшому, Модератору необхідно відкрити шаблон кнопкою «Редагувати» і застосувати кнопку «Відправити зараз».

3) «Відмінити» - лист не створюється і зміни не зберігаються.
- Блокування Модератора Для можливості видалити користувача з роллю Модератора додається відмітка «Заблокований» (див. Рисунок 37 Відмітка «Заблокований» в записі Модератора) у картку користувача Модератора.

Для того, щоб забрати у користувача роль Модератора, необхідно по даному користувачу в картці Модератора встановити відмітку «Заблокований».

Здійснювати це може лише той Модератор, якого додає в Систему Адміністратор та встановлює йому всі наявні дозволи, зокрема «Керувати адміністраторами». Саме такий дозвіл відкриває можливість Модератору блокувати всіх інших користувачів адмінпанелі (окрім Адміністратора).

Після встановлення по певному Модератору відмітки «Заблокований» даний Модератор при спробі входу в адмінпанель Системи і вводі свого логіну і паролю не зможе авторизуватися в Системі і йому буде відображатися повідомлення «Ці облікові дані не збігаються з нашими даними» на сторінці входу в адмінпанель.
- Розширення блоку «Статистика» адмінпанелі Кожного разу при реєстрації Зовнішнього користувач у Системі визначається пристрій, через який здійснено реєстрацію (у розрізі: мобільний телефон, планшет, персональний комп’ютер).

Дана інформація зберігається по кожному користувачу, аналізується Системою і формується для розділу «Статистика».

Дані статистики відображаються в адмінпанелі в розділі «Статистика» - «Голосування».

Якщо користувач авторизується через інший пристрій, дані не змінюються, а залишається лише інформація по пристрою, з якого він зареєструвався.

Дані відображаються у розділі «Статистика» у вигляді таблиці  з полями:

* Пристрій;
* Кількість зареєстрований користувачів;
* % користувачів.

В полі «Пристрій» існують такі значення:

* Мобільний телефон;
* Планшет;
* Персональний комп'ютер.

Дані зберігаються і постійно динамічно оновлюються з кожним новим користувачем протягом поточної сесії.

При кожній новій реєстрації користувача число у статистиці відповідного пристрою збільшується на «1». 
- Кількість проектів за категоріями при фільтрі за районами

- В адміністративній панелі у розділі «Проекти» у блоці фільтрів при виборі фільтру по категоріям проектів з переліку категорії повинні відображатися у форматі [<Категорія проекту> (<кі-ть проктів>)],
де кі-ть проектів - всі проекти з даної категорії у поточній сесії, окрім видалених проектів.

Приклад:

Навколишнє середовище (45)

Освіта (28)

Спорт (85)




- В адміністративній панелі у розділі «Проекти» в блоці фільтрів по районам біля кожного району в дужках зазначати кількість проектів (всі, окрім видалених).

Приклад:

Дніпровський (85)

Деснянський (30)

Дарницький (25)

При цьому, якщо обраний фільтр по якомусь району, то в категоріях відображається число проектів в цій категорії лише за обраним районом.

Відповідно, якщо у когось із операторів є доступ тільки до свого району, то статистика в дужках тільки по його району.

Також, якщо обрана категорія, то в дужках у районів видно проекти тільки цієї категорії.

4.2.11 Компонент із набором функцій для підвищення зручності реєстрації і авторизації користувачів

Мета створення компоненту функції для підвищення зручності реєстрації і авторизації користувачів:

  • Збільшити час користувальницької сесії до 5 діб без автоматичного виходу зі свого облікового запису.
  • Змінити форму реєстрації, пов’язану з каналами реєстрації ОКК, BankID так, щоб поля паролю були необов’язковими, а сама форма не відображалася користувачу в разі, якщо від постачальника даних передані всі дані для заповнення обов’язкових полів.

За замовчуванням обов’язковими полями для реєстрації Зовнішніх користувачів є:

  • Прізвище;
  • Імя;
  • Серія та номер паспорту;
  • Місто реєстрації чи Місто проживання (хоча б одне з 2х полів);
  • Ідентифікаційний номер.

Опис складових компоненту функцій для поліпшення роботи користувача з галереєю проектів: 1. Збільшення часу користувальницької сесії. Збільшується час користувальницької сесії для авторизованих Зовнішніх користувачів до 5 діб. У випадках, якщо Зовнішній користувач закриває Сайт, виключає пристрій і автоматично потрапляє в свій кабінет користувача без додаткової авторизації. По закінченню 5 діб від дати та часу входу Зовнішнього користувача в Систему здійснюється автоматичний вихід авторизованого Зовнішнього користувача з його облікового запису. Якщо протягом 5 діб після авторизації Зовнішній користувач заходить в кабінет користувача – вхід виконується. По закінченню 5 діб Зовнішній користувач не може ввійти в кабінет без повторної авторизації. 2. Зміни в реєстраційній формі Якщо Організація-реєстратор передає в Систему мінімальні обов’язкові дані користувача (Прізвище, Ім’я, Ідентифікаційний номер, Серія та номер паспорту, Місто адреси проживання/Місто адреси прописки) користувачу не відображається реєстраційна форма і здійснюється його реєстрація (авторизація) в Системі. Приклад даних:

  • “inn”: “0000111111”,
  • “lastName”: “Коваленко”,
  • “addresses”: [{“city”: “Київ”, “type”: “factual}, {“city”: “Київ”, “type”: “juridical”},
  • “firstName”: “Олеся”,
  • “documents”: [{“type”: “passport”, “number”: “000000”, “series”: “КС”}].


Якщо дані хоча б одного з обов’язкових полів не передаються, користувач отримує повідомлення  про це із вказанням полів з проханням дозаповнити ці дані в організації-реєстраторі: «Акаунт не містить необхідних даних: <назва поля>. Доповніть необхідні дані у організації, що передала ваші дані». Якщо Зовнішньому користувачу дозволено вручну заповнювати дані, які не передала організація-реєстратор, то Адміністратор може встановити відмітку біля функції «Дозволити ручне заповнення обов'язкових даних користувача, що не були отримані від зовнішнього джерела» в довіднику «Міста» у вкладці «Інші налаштування» адмінпанелі (див. Рисунок 38 Функція «Ручне до заповнення даних, що не були отримані з зовнішнього джерела»). Рисунок 38 Функція «Ручне до заповнення даних, що не були отримані з зовнішнього джерела» При включенні функції, якщо по поточному Зовнішньому користувачу не передано дані хоча б  одного з обов’язкових полів, в його інтерфейсі з’являється форма реєстрації. В формі відображені передані поля і червоним кольором виділені обов’язкові поля, які не передані від Організації-реєстратора. Для завершення реєстрації Зовнішньому користувачу необхідно заповнити поля, що підсвічені червоним кольором, та підтвердити збереження натисканням  кнопки «Зареєструватися» на формі реєстрації. В розділі адмінпанелі «Сесії»-«Поточна сесія» створюється розділ «Необов’язкові поля для голосування». У даному розділі Модератор  встановлює відмітки біля назв полів, без отримання яких від Організації-реєстратора Система реєструє користувача (див. Рисунок 39 Блок в сесії «Поля, необов’язкові для голосування»): Рисунок 39 Блок в сесії «Поля, необов’язкові для голосування»
Перелік полів розділу «Необов’язкові поля для голосування»:

  • E-mail;
  • Телефон;
  • Адреса реєстрації;
  • Номер квартири реєстрації;
  • Адреса проживання;
  • Номер квартири проживання;
  • Дата народження;
  • Стать.

4.2.12 Функції для збільшення можливостей та покращення зручності авторам проектів при роботі із Cистемою

Мета створення компоненту функції:

  • На етапі збору підписів за проекти відображати по кожному проекту лічильник днів, що залишилися на збір підписів, необхідну кількість підписів, що залишилась, а також пояснення, що кількість підписів у однієї людини, яка підписується за проекти, не обмежена.
  • Відображати автору після подачі першого проекту повідомлення про те, що для ефективного просування проекту йому рекомендується заповнити профайл у Facebook і додати своє реальне фото з посиланням на перехід в особистий кабінет, де це може бути зроблено.


Рисунок 40 Лічильник підписів на сторінці проекту Опис складових компоненту функцій для збільшення можливостей та покращення зручності авторам проектів при роботі із системою представлений в Таблиця 20. Функції для збільшення можливостей та покращення зручності авторам проектів при роботі з Системою.
Таблиця 20. Функції для збільшення можливостей та покращення зручності авторам проектів при роботі з Системою

Функція Опис
- Підказки користувачам у процесі електронного збору підписівНа Сайті, на сторінці кожного проекту справа під блоком підписання (див. Рисунок 40 Лічильник підписів на сторінці проекту) додати наступні поля:

- Залишилось днів для збору підписів

N = K - (P - Z),

де:

N – Залишилось днів для збору підписів

K – Кількість днів на збір підписів

P – Поточна дата

Z – Дата отримання статусу “Збір електронних підписів”

- Потрібно ще підписів 

M = A – B,

де

М – Потрібно ще підписів

А – Кількість необхідних підписів для проекту (малого/великого, якщо є поділ)

В –  Кількість вже отриманих підписів

- Текст «Ви можете підтримати необмежену кількість проектів», що відображається під полем “Потрібно ще підписів ”.

- Інформування про важливість даних
Після того, як автор проекту подає свій перший проект, заповнює дані по проекту і натискає кнопку “Подати проект”, Система здійснює автоматичний перехід на сторінку даного проекту, з’являється pop-up вікно з текстом «Для ефективного просування проекту, будь ласка, завантажте своє фото і посилання на групу проекту в Facebook у Вашому  Кабінеті користувача». Для закриття pop-up користувач натискає кнопку “Добре” і Система направляє його в кабінет користувача.

У випадку, якщо Зовнішній користувач, що подав проект  відмовився (натиснув «Відміна»), pop-up вікно закривається і він повертається у картку створеного проекту.

4.2.13 Компонент коригувань адаптованості версії для мобільних пристроїв

Мета створення компоненту функції:

  • Провести перевірку коректності відображення і функціонування всіх елементів Системи  на мобільних пристроях з подальшими коригуваннями.
  • Додати можливість авторам подавати проекти за допомогою планшета з розміром екраном мінімум 1024 пікселів (точок) по ширині, діагоналлю від 6 дюймів та встановленими операційними системами iOS9+, Android 5.1+.

Опис складових компоненту функцій для поліпшення роботи користувача з галереєю проектів поданий в Таблиця 21. Функції для поліпшення роботи користувача з галереєю проектів.
Таблиця 21. Функції для поліпшення роботи користувача з галереєю проектів

Функція Опис складової
- Перевірка коректності елементів Системи на мобільних пристроях шириною від  480 до 990 пікселів
- В рамках даного модулю здійснюється перевірка коректності відображення елементів Сайту, зокрема, перевіряється верстка сторінки галереї проектів, головної сторінки та сторінки “Статистика”.
 Проводиться тестування виконання основних функцій:

* перегляд проектів;
* підписання за проекти і попередня реєстрація;
* голосування за проекти і попередня реєстрація 

на мобільних пристроях з ОС Android та iOS.

Перевірка здійснюється в наступних браузерах: Google Chome, IE11+, Edge, Firefox 42+, Chrome 47+, Safari 9+, Opera 35+.

В разі некоректного відображення/ виконання вищезазначених функцій у ході здійснення перевірки, це виправляється Розробником і заново перевіряється у вище зазначених браузерах на коректність виконання зазначених функцій.

- В блок підписання / голосування додається клікабельний текст «Увійти як інша людина», при натисканні на який відбуватиметься розлогінення користувача, що був до цього авторизованим у Системі, і замість кнопки «Підписатися» / «Проголосувати» відображається напис «Зареєструйтесь, щоб проголосувати/підписатися».
- Подача проекту через планшет
Розробляється можливість подачі нового проекту у Системі через планшет – планшетний комп’ютер зі здатністю екрану мінімум 1024 пікселів по ширині, мінімум 6 дюймів та операційними системами ios9+, android 5.1+.

Розробляється можливість подачі проекту через браузери:

* Safari (для ios9+);
* Аndroid browser;
* Google Chrome (для android 5.1+).

Створюється можливість здійснювати наступні дії у Системі через планшет:

- Реєструватись у Системі.
- Входити в кабінет користувача, редагувати дані в кабінеті.
- Виходити з кабінету користувача.
- Подавати проект.

Окрім того, у Системі можливо за допомогою планшету з вищезазначеними характеристиками переглядати проекти з галереї проектів, переглядати інформацію у розділах Сайту, голосувати за проекти, приймати участь у конкурсі в ГБК.

Проводиться тестування на коректне відображення і роботу всіх розділів в кабінеті користувача:

* Профіль;
* Акаунти;
* Проекти;
* Рейтинг;
* Чернетки;
* Організація;
* Голоси.

У випадку виявлення помилок у роботі Системи через планшет по вище зазначеним функціям Розробник виправляє їх, після чого проводить повторну перевірку роботи Системи через планшет.

4.2.14 Компонент проведення SEO-аудиту Системи

Мета проведення аудиту:

  • Аналіз Системи щодо оптимізації під індексацію у пошукових системах;
  • Надання переліку рекомендацій щодо покращення роботи з контентом Системи, покращення розмітки, принципів роботи з зовнішніми та внутрішніми посиланнями тощо.

Опис складових компонентів проведення SEO-аудиту представлений в Таблиця 22. Складові проведення SEO-аудиту Системи для поліпшення індексації у пошукових системах.
Таблиця 22. Складові проведення SEO-аудиту Системи для поліпшення індексації у пошукових системах

№ з/пСкладова компоненту Опис складової
-   Дублювання контенту Зробити аналіз щодо наявності дублюючого контенту на Сайті та вилучити дублюючі посилання з використанням «www», «/index.php» та інших доменних імен. 
-   Контент Провести аналіз поточної роботи з контентом та надати загальні вимоги для Модераторів щодо роботи з контентом Системи, написання текстів і використання ключових слів, використання заголовків.

При аналізі варто врахувати, що значна частина контенту на Сайті генерується Зовнішніми користувачами і не підлягає фільтрації. Тому необхідно провести аналіз сталих текстів на Сайті.
-   Використання мета-тегів Провести аналіз використання мета-тегів та заголовків на сторінках Системи. Надати рекомендації щодо правильного використання наступних тегів:

TITLE — рекомендації щодо об’єму тексту, ключових слів, інші рекомендації;

DESCRIPTION — рекомендації щодо об’єму тексту, типу контенту, інші рекомендації.




Реалізовано буде наступним чином:

1. Для розділів Сайту, де контент є статичним і не підлягає можливому редагуванню з боку Адміністратора, Модератора чи Зовнішніх користувачів (наприклад, «Про проект») створюються метатеги, які Модератор може редагувати в адмінпанелі.

2. Для розділів Сайту, де контент є динамічним (може постійно змінюватись) і початково генерується Адміністратором, Модератором і Зовнішнім користувачем (наприклад, сторінка проекту) задаються формальні правила (наприклад, обмеження по кількості символів).
-   Використання заголовків сторінокПровести аналіз поточного використання тегів заголовків H1-H6 на сторінках Системи.  Надати рекомендації щодо принципів роботи з тегами, рекомендації щодо коректної пріоритезації заголовків Системи. За потреби провести оптимізацію використання тегів заголовків H1-H6.

Надати загальні вимоги для Модераторів щодо роботи з контентом Системи у частині використання тегів заголовків H1-H6.
-   Зображення Провести аналіз використання зображень на веб сторінках Системи.  Надати рекомендації щодо використання додаткових атрибутів зображень, розмірів, назв зображень (ALT, TITLE), а також коректних посилань на них. За потреби, провести оптимізацію роботи Системи sз зображеннями.
-   Валідність HTML Провести аналіз валідності HTML та надати рекомендації щодо коректного використання розмітки HTML. За потреби, провести оптимізацію, що не призведе до порушення працездатності Системи.
-   Посилання Сайту Провести аналіз наявності зовнішніх посилань на сторінках Системи. Надати рекомендації щодо коректного використання зовнішніх посилань та використання додаткових атрибутів таких посилань.

За потреби, додати атрибути «nofollow» до полів, в які додаються зовнішні посилання (наприклад, Facebook-профіль користувача).
-   Швидкість Системи Провести аналіз швидкості роботи Системи, швидкості серверів, швидкості завантаження сторінок. Надати рекомендації щодо покращення показників швидкості роботи Системи. За потреби, оптимізувати роботу Системи у цій частині або надати рекомендації з розширення серверних потужностей.
-   Robots.txt та Sitemap.xml Описати принципи та правила роботи з файлами Robots.txt та Sitemap.xml. Надати рекомендації щодо покращення індексації в пошукових системах за допомогою оптимізації вказаних файлів. За потреби провести оптимізацію файлів.
- 10.   Структурована розмітка Провести аналіз Системи на наявність структурованої розмітки. Надати рекомендації щодо використання структурованої розмітки.

4.3 Вимоги до видів забезпечення

Інформаційне забезпечення повинно відповідати таким вимогам та можливостям:

  • багаторазове використання даних у різних ділових процесах;
  • забезпечення  фізичної та логічної цілісності даних;
  • мінімізація надмірності даних, що зберігаються;
  • стандартизація представлення даних;
  • достовірність та актуальність даних.

Компонент класифікації і кодування повинен підтримувати процес накопичення і зберігання інформації, а також вирішення функціональних задач з мінімальними витратами пам’яті і максимальною швидкістю. Проектні рішення по системі класифікації і кодування системи повинні передбачати:

  • використання загальносистемних класифікаторів;
  • централізоване ведення системних класифікаторів;
  • забезпечення можливості аналізу інформації, формування статистичних звітів по усьому спектру класифікованих даних;
  • забезпечення мінімальних витрат пам’яті у процесі накопичення та зберігання інформації;
  • забезпечення максимальної швидкодії при вирішенні функціональних задач.

4.3.1 Вимоги до математичного забезпечення

Математичне забезпечення повинно включати алгоритми:

  • перевірки персональних даних особи;
  • формування та контролю допоміжних внутрішньо-системних кодів та ключів;
  • формування та контролю цілісності інформації на всіх рівнях Системи.

4.3.2 Вимоги до лінгвістичного забезпечення

Лінгвістичне забезпечення Системи повинно включати розвинуті мовні засоби розробки  програмного забезпечення. Програмне забезпечення серверної частини Системи  має бути доопрацьовано на PHP 7.1 і вище за стандартами PSR-2, PSR-3, PSR-4 з використанням фреймворку Laravel 5.4 (https://laravel.com/docs/5.4/). Програмне забезпечення клієнтської частини має бути доопрацьовано на JavaScript стандарту EcmaScript 2017 з використанням пакетного менеджеру YARN. Робота з Системою проводиться за допомогою візуального інтерфейсу, який працює через веб-браузер. Всі текстові дані на Сайті та в адміністративній панелі викладені українською мовою.

4.3.3 Вимоги до апаратно-програмного забезпечення

Програмне забезпечення Системи  повинне складатися із:

  • загальносистемного програмного забезпечення;
  • прикладного програмного забезпечення.


Програмне забезпечення Системи повинно забезпечувати:

  • підтримку функціонування в різнорідному апаратному і програмному середовищах;
  • захист від помилок і підтримку цілісності даних;
  • мінімальні витрати на закупівлю та експлуатацію.


До Загальносистемного  програмного забезпечення відносяться:

  • Операційні системи (Ubuntu);
  • Система забезпечення версійності та інтеграції проекту Jenkins або аналоги;
  • Система моніторингу Zabbix.

Загальносистемне програмне забезпечення не є предметом закупівлі або розробки в межах цього Технічного завдання. При розробці прикладного програмного забезпечення повинні використовуватися принципи модульності та типовості, які забезпечать послідовне нарощування функціональних можливостей Системи за рахунок впровадження та тиражування функціонально завершених програмних модулів. Для розміщення Системи в період, коли кількість користувачів, що одночасно знаходяться на Сайті, не перевищує 2000, необхідна наступна конфігурація серверів:

  • 4 ядра, 4 Gb RAM, 30 Gb HDD – 6 шт.;
  • 2 ядра, 2 Gb RAM, 30 Gb HDD – 2 шт.;
  • 2 ядра, 1 Gb RAM, 30 Gb HDD – 4 шт.;
  • 8 ядра, 4 Gb RAM, 30 Gb HDD – 1 шт.;
  • 2 ядра, 1 Gb RAM, 200 Gb HDD – 1 шт.

Конфігурація: 1 балансувальник, 6 додатків, 1 обробник черг, 2 mysql-server (основна та резервна база даних), 1 redis-server (redis-server: кеш сесій), 1 elasticsearch, 1 об'єктне файлове сховище, 1 сервер геокодингу. Для розміщення Системи у період, коли кількість користувачів, що одночасно знаходяться на Сайті, від  2000 до 10 000, необхідна наступна конфігурація серверів:

  • 8 ядер, 4 Gb RAM, 60 Gb HDD –  1шт. (балансувальник);
  • 4 ядра, 4 Gb RAM, 30 Gb HDD –  24шт. (додатки);
  • 8 ядер, 24 Gb RAM, 60 Gb HDD –  1шт. (redis-server: кеш сесій);
  • 4 ядра, 8 Gb RAM 1000 Gb HDD –  1шт. (об'єктне файлове сховище);
  • 4 ядра, 2 Gb RAM, 30 Gb HDD –  1шт. (обробник черг);
  • 32 ядра, 16 Gb RAM, 60 Gb HDD –  1 шт. (основна база даних);
  • 4 ядра, 8 Gb RAM, 60 Gb HDD –  1шт. (резервна база даних);
  • 4 ядра, 4 Gb RAM, 60 Gb HDD –  1шт. (elasticsearch);
  • 4 ядра, 4 Gb RAM, 30 Gb HDD –  1шт. (сервер геокодингу);

На всіх серверах повинні бути ОС Ubuntu 16.04×64 LTS, root з доступом по паролю (тимчасово, в процесі автоматичної інсталяції доступ до ssh по паролю буде закритий). При збільшенні навантаження на різні компоненти, споживання системних ресурсів може зростати нелінійно, і тоді необхідна принципово інша схеми розміщення. Розробка даної схеми виходить за межі даного Технічного завдання. Система має бути налаштована під такі веб-браузери: Google Chome, IE11+, Edge, Firefox 42+, Chrome 47+, Safari 9+, Opera 35+. На прикладному рівні Системи використовуватимуться HTML5, CSS3, Js. Для розробки адміністративної панелі Системи використовуються системи php7 (OpenSSL PHP Extension, PDO PHP Extension, Mbstring PHP Extension, Tokenizer PHP Extension), MariaDB, Redis, BeanstalkD, NodeJS та фреймворк – Laravel 5.2 javascript стандарту ES6, який транслюється в ES5 за допомогою babel. Верстка адаптивна та оптимізована під усі сучасні розширення екранів моніторів, включаючи Full HD (1920*1080), екрани планшетів від 6 дюймів та смартфонів від 3,5 дюймів.

4.3.4 Вимоги до технічної та технологічної побудови рішення

Загальна архітектурна схема рішення представлена на Рисунок 41. Загальна архітектурна схема рішення. Рисунок 41. Загальна архітектурна схема рішення Підключення зовнішніх клієнтів до служб відбувається через балансувальник навантаження на базі nginx / openresty (в разі критичних навантажень їх може бути кілька, які розподіляються через round-robin dns). Кожен балансувальник розподіляє запити між N серверами додатків, кожен з яких взаємодіє із зображеними сервісами по ізольованій внутрішній мережі (крім зовнішніх сервісів, виділених на схемі, взаємодія з якими відбувається по зовнішній мережі). Фонові завдання обробляються окремим сервісом (Додаток та Сервіс черг), який недоступний ззовні. СКБД і файлове сховище в реальному часі синхронізується з відповідними сервісами в резервному оточенні (дзеркало) за допомогою master-slave реплікації. Детальна схема архітектури інфраструктури Системи представлена на Рисунок 42. Схема архітектури інфраструктури Системи:  
Рисунок 42. Схема архітектури інфраструктури Системи Резервний MySQL сервер  є slave-реплікою основого. Усі конфігурації ПЗ серверів, а також процеси розгортання системи, контролюються за допомогою Ansible. Тестове середовище доступне за окремим посиланням і є стиснутою до одного сервера копією продуктового середовища

4.3.5 Вимоги до метрологічного забезпечення

Вимоги до метрологічного забезпечення не передбачаються.

4.3.6 Вимоги до організаційного забезпечення

Організаційне забезпечення, що впроваджуватиметься в межах Системи, повинно включати документи, які відображатимуть автоматизований технологічний процес обробки інформації та регламентуватимуть діяльність користувачів.

4.3.7 Вимоги до методичного забезпечення

Рішення щодо методичного забезпечення повинно враховувати оптимізацію ділових (функціональних) процесів проведення Громадського бюджету та їх автоматизацію в Системі.  В ході надання послуг Виконавець може надати пропозиції щодо змін в нормативні акти (при необхідності), в нормативно-технічну документацію відповідно до прийнятих технічних та організаційних рішень.

5 СКЛАД ТА ЗМІСТ РОБІТ ПО СТВОРЕННЮ СИСТЕМИ

Загальний склад робіт по розвитку Системи складається з реалізації наступних модулів:

  • проведення виборів в Громадську Бюджетну Комісію (далі – ГБК), що надаватиме можливість забезпечення громадського контролю за ходом попереднього відбору проектів;
  • інтеграції з Особистим Кабінетом Киянина (https://id.kyivcity.gov.ua/, https:%%//%%my.kyivcity.gov.ua) (далі – ОКК), який призначено для створення додаткового каналу доступу до Системи з метою якісного розширення аудиторії користувачів;
  • відображення проектів на реалізації по стадіях;
  • комбінованого геокодингу;
  • управління статичними елементами;
  • формування команди автора проекту та його прихильників.

Також для підвищення зручності  користувачів при роботі з Системою створюються такі компоненти функцій:

  • для поліпшення роботи користувача з галереєю проектів:
  • введення відображення груп розрядів в числових значеннях;
  • розробка параметру “Популярні за минулу добу”;
  • створення системи тематичних тегів для ефективного пошуку проектів;
  • розробка методики відображення проекту зі статусом “На модерації” на Сайті;
  • для модераторів щодо поліпшення контролю за процесом виборів проектів:
    • створення можливості автоматичного надсилання даних по проекту закріпленим ВСП;
    • додання власного mail-серверу;
    • розробка функції надсилання кас томних листів різним групам користувачів;
    • блокування модератора, усуненого від процесу;
    • для підвищення зручності реєстрації і авторизації користувачів:
      • збільшення користувацької сесії до 5 діб;
      • створення конструктору налаштування обов’язковості полів для Зовнішніх користувачів, що бажають підписати/проголосувати за проект;
      • для збільшення можливостей та покращення зручності авторам проектів при роботі із системою:
      • відображення кількості днів, що залишилась на збір електронних підписів;
      • зображення даних по кількості електронних підписів, необхідних кожному проекту на його сторінці.

Додатково проводиться  повноцінне  користувацьке тестування і SEO (Search Engine Optimization) – аудит Системи.

6 ПОРЯДОК КОНТРОЛЮ ТА ПРИЙМАННЯ СИСТЕМИ

Порядок контролю та приймання Системи повинен відповідати етапам, наведеним  у таблиці: Таблиця 23. Етапи контролю та приймання Системи



з/п
Назва послуг за етапами Термін Результат
1.  Формування вимог і розробка технічного завдання:

* Розробка технічного завдання.
12 робочих днів з дати отримання письмової заявки від Замовника на початок робіт по п.1 Технічне завдання.
2.  Модернізація Системи:

* Розробка компонентів та модулів;
* Розробка робочої документації.
30 робочих днів з дати виконання  п.1 та отримання письмової заявки від Замовника на початок робіт по п.2Дослідний зразок;

Загальний опис системи;

Програма та методика попередніх випробувань;

Протокол попередніх випробувань.
3.  Розгортання та Приймальні випробування:

* Розгортання ПЗ на комплексі технічних засобів Замовника;
* Розробка документації;
* Проведення приймальних випробувань;
* Оформлення протоколу приймальних випробувань;
* Оформлення і підписання акту приймання системи в дослідну експлуатацію
10 робочих днів з дати виконання  п.2 та отримання письмової заявки від Замовника на початок робіт по п.3Керівництво Адміністратора;

Керівництво Модератора;

Керівництво Зовнішнього користувача;

Загальна інструкція по розгортанню та налагодженню рішення;

Інструкція з формування та ведення бази даних;

Програма та методика випробувань;

Протокол приймальних випробувань;

Акт приймання системи в дослідну експлуатацію.



7 ВИМОГИ ДО СКЛАДУ ТА ЗМІСТУ ПОСЛУГ З ПІДГОТОВЛЕННЯ ОБ’ЄКТА АВТОМАТИЗАЦІЇ ДО ВВЕДЕННЯ СИСТЕМИ В ДІЮ

У ході надання послуг по даному Технічному завданню на об’єкті автоматизації необхідно виконати послуги по підготовці та введенню розробленого програмного забезпечення в дію. Замовник повинен забезпечити виконання такого:

  • визначити відповідальних осіб за проведення приймальних випробувань програмного забезпечення Системи;
  • разом з Виконавцем провести попередні випробування розробленого програмного забезпечення.



8 ВИМОГИ ДО ДОКУМЕНТУВАННЯ

Склад і зміст документів, що розроблюються, визначаються згідно з ДСТУ 3973-2000, ДСТУ 3974-2000, ГОСТ 34.201-89, РД 50-34.698-90,  ДСТУ 3008-95 і складає:

  • Технічне завдання;
  • Керівництво Зовнішнього користувача;
  • Керівництво Модератора;
  • Керівництво Адміністратора;
  • Загальна інструкція по розгортанню та налагодженню рішення;
  • Інструкція з формування та ведення бази даних;
  • Загальний опис Системи;
  • Програма та методика попередніх випробувань;
  • Протокол попередніх випробувань;
  • Програма та методика випробувань;
  • Протокол випробувань;
  • Акт приймання системи в дослідну експлуатацію.

Склад технічної документації повинен забезпечувати можливість експлуатації ПМ АК персоналом, визначеним Замовником. Технічна документація надається на паперових та електронних носіях. Конкретний склад та зміст експлуатаційної та робочої документації може бути розширений Виконавцем за згодою Замовника. Прикладне програмне забезпечення повинно бути документовано в об’ємі, визначеному діючими стандартами та достатньому для його ефективного використання, містити в своєму складі підказки, оперативну допомогу. Документація повинна бути достатньою за повнотою і змістом для використання обслуговуючим персоналом та користувачами ПМ АК згідно до функціональних можливостей у повному обсязі.

9  ДЖЕРЕЛА РОЗРОБКИ

  1. Договір № 4098 про надання послуг від 13 жовтня 2017 року з додатками.
  2. Закон України “Про інформацію”;
  3. Закон України “Про захист персональних даних”;
  4. Закон України “Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах”;
  5. Закон України “Про доступ до публічної інформації”;
  6. Постанова Кабінету Міністрів України від 04.02.1998 № 121 “Про затвердження переліку обов’язкових етапів робіт під час проектування, впровадження та експлуатації засобів інформатизації”;
  7. Наказ Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 08.01.2014 № 1/02-14 “Про затвердження документів у сфері захисту персональних даних”;
  8. ГОСТ 34.601-90. Інформаційна технологія. Комплекс стандартів на автоматизовані системи. Автоматизовані системи. Стадії створення;
  9. ГОСТ 34.602-89. Інформаційна технологія. Комплекс стандартів на автоматизовані системи. Технічне завдання на створення автоматизованої системи;






СПИСОК РИСУНКІВ

Рисунок 1. Загальна схема процесу проведення Громадського бюджету. 28 Рисунок 2  Відмітка “Дозволити ГБК” в довіднику “Місто”. 32 Рисунок 3 Конкурс ГБК. Подача заявки (ст. 1). 33 Рисунок 4 Конкурс ГБК. Подача заявки (ст. 2). 33 Рисунок 5 Конкурс ГБК. Подача заявки (ст. 3). 34 Рисунок 6 Процес подання заявки на конкурс ГБК.. 34 Рисунок 7 Процес голосування по конкурсу ГБК.. 36 Рисунок 8 Налаштування ГБК в адмінпанелі 40 Рисунок 9 Вибори ГБК. Загальний макет. 41 Рисунок 10  Схема взаємодії Системи з ОКК.. 50 Рисунок 11 Вхід через ОКК в формі реєстрації/авторизації. Крок 1. 51 Рисунок 12 Вхід через ОКК в формі реєстрації/авторизації. Крок 2. 52 Рисунок 13 Повідомлення про нестачу даних обов’язкових полів в обліковому записі Зовнішнього користувача. 52 Рисунок 14 Блок «Реалізація по етапам» в адмінпанелі 59 Рисунок 15 Блок «Реалізація по етапам» на сторінці проекту. 60 Рисунок 16 Вкладка «Сервіси геокодування» в довіднику «Місто». 64 Рисунок 17 Поле «Адреса растрових тайтлів» у вкладці «Інші налаштування» довіднику «Місто». 65 Рисунок 18 Перейменування розділів меню та зміна назв заголовків і підзаголовків за допомогою довідника «Переклади». 68 Рисунок 19 Додавання текстової сторінки в розділі «Контент» - «Статичні сторінки». 68 Рисунок 20 Відображення текстових підказок до етапів на сайті 69 Рисунок 21 Поле «Логотип» у довіднику «Місто». 69 Рисунок 22 Процес додавання прихильника. 76 Рисунок 23 Демонстрація розділу (макет) «Прихильники» для автора проекту. 80 Рисунок 24 Демонстрація прихильників (макет) проекту на сторінці проекту. 81 Рисунок 25 Поле «Коментар» при подачі заявки прихильника. 82 Рисунок 26 Pop-up після подання заявки прихильника. 82 Рисунок 27 Поле «Коментар» при відмові автора проекту. 83 Рисунок 28 Процес видалення прихильника автором проекту. 83 Рисунок 29 Роздільник груп розрядів. 84 Рисунок 30 Кнопка «Показати популярні» в галереї проектів. 85 Рисунок 31 Кнопка «Показати всі проекти» в галереї проектів. 86 Рисунок 32. Теги проектів (макет). 87 Рисунок 33 Сторінка проекту зі статусом «На модерації». 87 Рисунок 34 Поле «Email» у записі відповідального підрозділу. 91 Рисунок 35 Вкладка «Налаштування пошти» в довіднику «Місто». 92 Рисунок 36 Кнопка «Додати користувацький лист» в розділі «Шаблони листів». 92 Рисунок 37 Відмітка «Заблокований» в записі Модератора. 93 Рисунок 38 Функція «Ручне до заповнення даних, що не були отримані з зовнішнього джерела»  98 Рисунок 39 Блок в сесії «Поля, необов’язкові для голосування». 99 Рисунок 40 Лічильник підписів на сторінці проекту. 100 Рисунок 41. Загальна архітектурна схема рішення. 108 Рисунок 42. Схема архітектури інфраструктури Системи. 109

СПИСОК ТАБЛИЦЬ

Таблиця 1. Найменування установ розробника і замовника, їх реквізити. 11 Таблиця 2. Функціональні обов’язки персоналу. 20 Таблиця 3. Основні етапи онлайн-проведення конкурсу в ГБК.. 37 Таблиця 4. Поля для налаштування онлайн-виборів в ГБК.. 41 Таблиця 5. Статуси заявок користувачів для участі в виборах ГБК.. 42 Таблиця 6. Поля заявки кандидата в ГБК.. 43 Таблиця 7. Нотифікації ГБК.. 44 Таблиця 8. Опис процесу взаємодії з ОКК.. 53 Таблиця 9. Набір даних користувачів, що передаються з ОКК.. 57 Таблиця 10. Структура запису про операцію надання послуги. 58 Таблиця 11. Процес відображення проектів на реалізації по стадіях. 60 Таблиця 12. Етапи реалізації проектів. 62 Таблиця 13. Опис функцій панелі налаштувань сервісів геокодингу. 65 Таблиця 14. Складові модуля управління статичними елементами. 69 Таблиця 15. Підказки етапів на Timeline, додані в Систему по замовчуванню.. 74 Таблиця 16. Етапи формування команди автора проекту та його прихильників. 77 Таблиця 17. Статуси заявок прихильників. 84 Таблиця 18. Функції для поліпшення роботи користувача з галереєю проектів. 88 Таблиця 19. Функції для модераторів щодо поліпшення контролю за процесом виборів проектів  93 Таблиця 20. Функції для збільшення можливостей та покращення зручності авторам проектів при роботі з Системою.. 100 Таблиця 21. Функції для поліпшення роботи користувача з галереєю проектів. 101 Таблиця 22. Складові проведення SEO-аудиту Системи для поліпшення індексації у пошукових системах. 103 Таблиця 23. Етапи контролю та приймання Системи. 112


 

ДОДАТОК 1. ЗГОДА НА ОБРОБКУ ПЕРСОНАЛЬНИХ ДАНИХ. УГОДА КОРИСТУВАЧА

Зауваження: Нижче наведений текст Угоди користувача (Згоди на обробку персональних даних) може бути в подальшому змінений за ініціативою Замовника. Зміст “Згоди на обробку персональних даних. Угода Користувача”: Реєструючись, Ви підтверджуєте свою згоду на обробку персональних даних, а також підтверджуєте, що ознайомились та погоджуєтесь на збір та обробку персональних даних та приймаєте Угоду користувача. Згода на збір та обробку персональних даних: Реєструючись на даному веб-порталі, Я:

  • надаю згоду на обробку своїх персональних даних, зазначених мною у електронній анкеті під час реєстрації на веб-порталі;
  • приймаю Угоду користувача;
  • підтверджую те, що ознайомлений(-а) з текстом Повідомлення суб’єкту персональних даних та правами, наданими мені згідно ст. 8 Закону України “Про захист персональних даних”.

Повідомлення суб’єкту персональних даних: На виконання вимог Закону України “Про захист персональних даних”, Ваші персональні дані, у складі та змісті зазначених в електронній анкеті під час реєстрації на сайті, включені до бази персональних даних, володільцем якої є комунальне підприємство “Головний інформаційно-обчислювальний центр” (далі – КП ГІОЦ). Метою участі КП ГІОЦ є  надання можливості залучення користувачів до участі у бюджетному процесі та електронному голосуванні за різні проекти, що впроваджуватимуться у місті Києві у встановленому порядку. Надані Вами персональні дані можуть передаватися органам місцевого самоврядування і державним органам у відповідних, адекватних та ненадмірних межах, необхідних для виконання мети з якою здійснюється обробка персональних даних. Відповідно до ст. 8 Закону України “Про захист персональних даних” суб'єкт персональних даних має право: 1) знати про джерела збирання, місцезнаходження своїх персональних даних, мету їх обробки, місцезнаходження або місце проживання (перебування) володільця чи розпорядника персональних даних або дати відповідне доручення щодо отримання цієї інформації уповноваженим ним особам, крім випадків, встановлених законом; 2) отримувати інформацію про умови надання доступу до персональних даних, зокрема інформацію про третіх осіб, яким передаються його персональні дані; 3) на доступ до своїх персональних даних; 4) отримувати не пізніш як за тридцять календарних днів з дня надходження запиту, крім випадків, передбачених законом, відповідь про те, чи обробляються його персональні дані, а також отримувати зміст таких персональних даних; 5) пред'являти вмотивовану вимогу володільцю персональних даних із запереченням проти обробки своїх персональних даних; 6) пред'являти вмотивовану вимогу щодо зміни або знищення своїх персональних даних будь-яким володільцем та розпорядником персональних даних, якщо ці дані обробляються незаконно чи є недостовірними; 7) на захист своїх персональних даних від незаконної обробки та випадкової втрати, знищення, пошкодження у зв'язку з умисним приховуванням, ненаданням чи несвоєчасним їх наданням, а також на захист від надання відомостей, що є недостовірними чи ганьблять честь, гідність та ділову репутацію фізичної особи; 8) звертатися із скаргами на обробку своїх персональних даних до Уповноваженого* або до суду; 9) застосовувати засоби правового захисту в разі порушення законодавства про захист персональних даних; 10) вносити застереження стосовно обмеження права на обробку своїх персональних даних під час надання згоди; 11) відкликати згоду на обробку персональних даних; 12) знати механізм автоматичної обробки персональних даних; 13) на захист від автоматизованого рішення, яке має для нього правові наслідки. * Відповідно до ст. 4 Закону України “Про захист персональних даних” Уповноважений – це Уповноважений Верховної Ради України з прав людини (Омбудсмен).
Угода користувача: Ця Угода Користувача (далі – “Угода”) укладається між Користувачем та комунальним підприємством “Головний інформаційно-обчислювальний центр” і регулює використання сайту: https://gb.kyivcity.gov.ua/ (далі – “Сайт”), адміністрування якого здійснюється КП ГІОЦ. 1. Загальна частина 1. При використанні будь-якої частини Сайту, Користувач автоматично погоджується з умовами даної Угоди та іншими правилами, що передбачені на Сайті. 2. Умови Угоди поширюються на всіх користувачів Сайту – як на незареєстрованних користувачів, так і на зареєстрованих, що мають будь-який обліковий запис. Під обліковим записом розуміється сукупність інформації про користувача та даних авторизації/автентифікації (логін, пароль тощо). 2. Права, обов'язки та відповідальність Користувача і КП ГІОЦ 1. Повний доступ до Сайту, зокрема ознайомлення з більш повною інформацією про інших користувачів, відправлення повідомлень, можливі тільки для зареєстрованого Користувача (що створив обліковий запис). 2. Якщо Користувач вважає, що на Сайті є наявна інформація, яка порушує його права, Користувач зобов'язаний повідомити про це КП ГІОЦ та надати йому інформацію, яка підтверджує дане порушення прав. У випадку якщо Користувач надасть неправдиву інформацію про порушення його прав, він несе повну відповідальність за заподіяну шкоду. 3. Користувачеві заборонено: - сприяти розпалюванню релігійної, расової або міжнаціональної ворожнечі; - вчиняти дії, що порушують права і свободу, честь і гідність будь-якої особи; - ображати будь-кого; - використовувати нецензурні вислови, навіть якщо вони маскуються іншими символами; - зловживати розміщенням не інформативних даних; - провокувати словесну війну, що не має відношення до первинної причини суперечки; - створювати декілька облікових записів та користуватися ними одночасно на Сайті, якщо фактично вони належать одній і тій самій особі; - вчиняти дії, спрямовані на введення інших користувачів в оману; - надавати в користування свій обліковий запис та/або логін і пароль від свого облікового запису третім особам; - реєструвати обліковий запис від імені або замість іншої особи. При цьому, дозволена реєстрація від імені та за дорученням іншої фізичної особи або юридичної особи за умови  одержання необхідних повноважень у порядку й формі, передбачених законодавством України; - розміщувати інформацію (включаючи будь-які матеріали), що порушує авторські права, права на знаки для товарів, робіт і послуг, права промислової власності та/або права на інші  об'єкти інтелектуальної власності, що належать КП ГІОЦ та/або третім особам; - розміщувати інформацію, що порушує права й законні інтереси третіх осіб (у тому числі, розміщення фотографій і відеороликів, основним об'єктом яких є людина, якщо ця людина  не давала згоди на розміщення на Сайті фотографії або відео з її участю); - розміщувати матеріали рекламного, еротичного, порнографічного або образливого характеру; - використовувати будь-які комп'ютерні програми для автоматизованого збору інформації на Сайті; - здійснювати незаконний збір, систематизацію, зберігання або поширення персональної інформації інших користувачів; - намагатися одержати доступ до облікового запису та/або логіну й паролю іншого Користувача будь-яким способом, включаючи, але не обмежуючись, шляхом обману,  зловживання довірою, підбору логіна й пароля; - розміщувати комп'ютерні віруси або програми, здатні перервати або порушити нормальну функціональність комп'ютерного обладнання та програмного забезпечення, а також  засобів телекомунікації будь-яких осіб. 4. Відповідальність Користувача: - Користувач самостійно відповідає за будь-яке використання інформації, що розміщена на Сайті. - Користувач самостійно несе відповідальність перед третіми особами за свої дії або бездіяльність при використанні Сайту. - Користувач зобов'язується самостійно та за свій рахунок врегулювати всі претензії третіх осіб, що пов'язані з дією або бездіяльністю Користувача при використанні Сайту. - Якщо Користувач не доведе зворотнє, будь-які дії, здійснені з використанням його облікового запису та/або його логіна й пароля, вважаються здійсненими цим Користувачем. - У випадку розміщення Користувачем на Сайті інформації або здійснення інших дій, що не відповідають умовам Угоди, КП ГІОЦ має право без повідомлення, виключно на власний розсуд, видалити розміщену Користувачем інформацію, включаючи ту інформацію, у відношенні якої важко визначити її відповідність Угоді та/або законодавству, що застосовується. - За порушення умов даної Угоди Користувачем, КП ГІОЦ має право без попереднього повідомлення блокувати доступ Користувача до Сайту та/або видалити обліковий запис Користувача. 5. Відповідальність КП ГІОЦ: - КП ГІОЦ не несе відповідальності за використання третіми особами інформації, розміщеної Користувачем на Сайті, включаючи її копіювання, відтворення й поширення, здійснені як у рамках Сайту, так і іншими можливими способами. - КП ГІОЦ не відшкодовує збиток, прямий або непрямий, заподіяний Користувачеві або третім особам у результаті використання або невикористання, у т.ч. неможливості використання Сайту. - КП ГІОЦ не приймає на себе зобов'язань по перевірці, зміні та контролю інформації, що розташована будь-ким на Сайті, не гарантує і не несе відповідальності за достовірність інформації, її законність, якість та відповідність конкретним запитам і потребам користувачів Сайту. - КП ГІОЦ не несе відповідальності за зміст сайтів, що не належать йому, посилання на які можуть бути присутні на Сайті, і не гарантує їхньої доступності, коректної роботи й відповідності заявленій тематиці. 3. Конфіденційність 1. У випадку, якщо при використанні Сайту Користувачеві будь-яким способом стала відома інформація відносно КП ГІОЦ та/або третіх осіб, яка відповідно до законодавства України відноситься до конфіденційної та/або до Комерційної таємниці, Користувачу заборонено зберігати, використовувати й поширювати таку інформацію. 2. Користувач розуміє й погоджується з тим, що розміщуючи на Сайті інформацію, у відношенні до якої Користувачем самостійно не передбачено обмеження доступу, будь-яка третя особа може одержати доступ до цієї інформації. 4. Інші умови

  1. КП ГІОЦ має право вносити зміни в дану Угоду. Усі внесені до Угоди зміни будуть доступні у вигляді нової редакції Угоди. Усі зміни Угоди набувають чинності з моменту їх публікації на Сайті. Використовуючи послуги Сайту Користувач підтверджує згоду з новими умовами Угоди в редакції, що діє на момент використання Користувачем Сайту.
  2. КП ГІОЦ не несе відповідальності за шкоду або збитки, яких зазнав Користувач або треті особи в результаті помилкового розуміння або нерозуміння умов даної Угоди, інструкцій або вказівок про порядок використання Сайту, щодо порядку розміщення даних та інших технічних питань.
  3. Користувач надає КП ГІОЦ право надсилати йому повідомлення, що містять інформацію про Сайт, послуги або інформацію рекламно-тематичного характеру.
  4. У випадку визнання недійсної або нездійсненної будь-якої частини даної Угоди, інші частини Угоди залишаються чинними. Відмова кожної зі сторін від будь-якого положення або умов даної Угоди, або будь-яке їх порушення не скасовує дію цієї Угоди або її умов.
  5. Сайт надається КП ГІОЦ “як є”. КП ГІОЦ не гарантує відповідність Сайту цілям і очікуванням Користувача, його постійну безперебійну і безпомилкову роботу.
  6. КП ГІОЦ має право на технічне та технологічне оновлення сайту та на проведення відповідних технічних робіт для його підтримки та розвитку.
  7. КП ГІОЦ може в будь-який момент і без повідомлення Користувача поступитися своїми правами за даною Угодою третій стороні.
  8. До даної Угоди та відносинам між КП ГІОЦ і Користувачем, що виникають у зв’язку з використанням Сайту, застосовується законодавство України. Кожна сторона незаперечно погоджується з тим, що відповідні суди України мають виняткову юрисдикцію відносно будь-яких претензій, спорів або розбіжностей, що стосуються Угоди та використання Сайту.

  rest_documentconversion_latest_conversion_thumbnail_29041776_1

29041569/29041562/29041594.txt · Востаннє змінено: 2024/07/22 14:11 повз 127.0.0.1

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki